Wystawa Z Popiołów w Zachęcie

Wystawa Z Popiołów w Zachęcie Plomien  wystawa zachęta

Wokół naszej planety rozprzestrzenia się chaos. Wszystko płonie. Osoba o naiwnym wyrazie twarzy pije kawę i mówi: “To jest w porządku”. Memy, które łączą śmieszność z melancholią i akceptacją nadchodzącej apokalipsy, są przejawem naszej wiary w to, że świat i natura mają charakter mitycznego Feniksa, który zawsze odrodzi się z popiołów. W różnych kulturach to niesamowite stworzenie było kojarzone z bóstwami słonecznymi i symbolizowało cykliczność natury, nieśmiertelność i odradzanie się życia. Przez wieki wierzyliśmy, że Feniks płonie na końcu swojego życia, aby narodzić się ponownie jako potężny ptak.

Globalne kryzysy ekologiczne kwestionują długotrwałe przekonanie o naturze jako Feniksie, który posiada nieskończone zdolności do regeneracji. Według Michaela Mardera, filozofa z Kraju Basków, w swojej książce “The Phoenix Complex” (2023), wiara w odrodzenie jest ograniczająca i konserwatywna, a zawarta w niej nadzieja może być niebezpieczna. Implikuje to, że ludzie nie muszą podejmować drastycznych kroków ani zmieniać swoich zachowań, ponieważ przyroda sama się obroni. Jedynie głęboka beznadzieja może być motywacją do radykalnej zmiany.

Wystawa w galerii Zachęta prezentuje prace artystów, które powstały po roku 2020 i zostały podzielone na dwa tematyczne wątki. Pierwsza część, zatytułowana “Płomień”, skupia się na wielokryzysowej rzeczywistości, obejmującej kryzys klimatyczny, ekonomiczny i społeczny, które są przedstawiane za pośrednictwem mediów i Internetu. Wiele z tych prac charakteryzuje się cyfrową estetyką i zostało stworzonych przy użyciu nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, projektowanie 3D i robotyka. Druga część wystawy, zatytułowana “Narodziny”, prezentuje spekulatywne wizje przyszłości, skupiające się na ekologii i technologii, tworzone w duchu kolektywizmu i posthumanistycznego feminizmu. Prace te wprowadzają utopijne i solar punkowe narracje.

osoby artystyczne: Hanna Antonsson, Sara Bezovšek, Justyna Górowska, Ewelina Jarosz, Marcin Janusz, Karolina Jarzębak, Ida Karkoszka, Agata Lankamer, Aleksandra Liput, Julia Lohmann, Antonina Nowacka, szkoda (Kasia Piątkowska), Aleksandra Wieliczko, Klara Woźniak, Xphiles (Rafał Domagała, Maja Gomulska, Bartosz Jakubowski, Gabriela Sułkowska), Xtreme Girl (Lena Peplińska, Laura Radzewicz), Ada Zielińska

Miejsce: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa

Data: 15.03 – 26.05.2024

Źródło: goout.net

Udostępnij:
Zestaw domyślny Soa Hub

Galeria Sztuki Współczesnej w Warszawie

Wystawy artystów zaangażowanych. Unikatowe dzieła sztuki z dziedzin: malarstwo, rzeźba, grafika. 

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Oceń

Tylko zalogowani użytkownicy mogą oceniać

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen 0

Brak ocen. Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Czy ten artykuł był przydatny?
TakNie
Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?