Co jeśli droga przez żołądek nie prowadzi do serca, ale do fantazji? Czy to możliwe, żeby pewna ilość smażonej w panierce goudy miała wpływ na nasze sny? Wspólna wystawa szczecińskiego TRAFO i praskiego MeetFactory pochyla się nad tymi pytaniami.
Badanie związku między trawieniem a snem stanowi wyzwanie dla współczesnej, przyszłej lub równoległej politycznej wyobraźni Europy. Tytuł wystawy czerpie inspirację z teorii paranaukowej, według której spożywanie określonych rodzajów sera może wpływać na intensywność snów. Wystawa skupia się na tym, w jaki sposób nasze konsumpcyjne wybory kształtują wyobraźnię zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym. Jakie czynniki sprawiają, że sny są niezależne od naszych przekonań i światopoglądów? Jakie kulinarne tajemnice kryją się w naszych marach i koszmarach?
Ekspozycja prezentuje elementy, przepisy i diety, które pobudzają do tworzenia alternatywnych wizji i zanurzania się w sennych wizjach, zarówno dosłownie, jak i symbolicznie. Produkty takie jak seler, zęby, rosół, potwór, krew czy wosk zyskują nowe znaczenia, wprowadzając nas w nadrealną atmosferę, gdzie wyobrażenia miesza się z rzeczywistością.
Wystawa została podzielona na trzy poziomy; zaczynając od poziomu podziemia, poprzez wystawną salę z bankietem, aż po salę projekcyjną na drugim piętrze. Na sali projekcyjnej można spotkać ośmiornicę i pająki oraz poznać tajemnice selera – klucza do sukcesu i awansu społecznego. W sali bankietowej prace zostaną umieszczone głównie na stole, tworząc scenę, na której rozgrywają się zagadki sennych znaczeń i symboli. W zaciemnionym pomieszczeniu w piwnicy budynku TRAFO czeka na nas ciemny las, z którego wyłaniają się poszczególne obiekty, widea i obrazy jak koszmary.
Prace osób artystycznych z Białorusi, Czech, Litwy, Polski, Węgier i Ukrainy, złożą się na scenariusz snu, w którym historyczne narracje, normy kulturowe i wydarzenia polityczne zostaną przedstawione jako fantazmaty czy postaci rodem z koszmarów. W regionalnym, wschodnioeuropejskim kręgu, będą rozwijać się różnorodne narodowe tożsamości i opowieści o sile politycznej, wzbogacone elementami magii, niebinarności i tajemniczych właściwości muchomorów.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wieczór andrzejkowy, skomponowany z performansów Barbory Kleinhamplovej oraz Jana Matýska. Podczas wernisażu będzie można wziąć udział we wróżeniu z wosku przygotowanego przez Gideona Horvátha (Twoje pragnienie to przejrzały owoc), posłuchać piosenek śpiewanych przez Marię Lukačovą czy być świadkiem sesji tyromantycznej autorstwa Gregora Rozańskiego.
Otwarcie wystawy będzie poprzedzone wieczorem andrzejkowym, złożonym z występów Barbory Kleinhamplovej oraz Jana Matýska. Podczas wernisażu będzie możliwość uczestnictwa w wróżeniu z wosku przygotowanym przez Gideona Horvátha (Twoje pragnienie to przejrzały owoc), wysłuchania piosenek zaśpiewanych przez Marię Lukačovą oraz obserwacji sesji tyromantycznej prowadzonej przez Gregora Rozańskiego.
artystki i artyści: Kateryna Aliinyk, Adrian Altman, Karolina Gołębiowska, Hubert Gromny, Gideon Horvath, Jakub Jansa, Barbora Kleinhamplová, Eva Koťátková, Marie Lukačova, Angelina Mass, Jan Matýsek, Zsolt Miklósvölgyi & Dominika Trapp, Ola Nenko, Ala Savashevich, Anastasia Sosunova, Dominika Olszowy, Rafał Żarski
koordynator/ki: Dominika Głowala and Andrzej Witczak (TRAFO), Zuzana Belasová and Sasa Vitov (MeetFactory)
branding: Kiju Klejzik
Miejsce: TRAFO
ul. Świętego Ducha 4, Szczecin
Data: 1.12.2023 – 29.02.2024
Źródło: goout.net