Piotr Trusik jest jednym z moich ulubionych malarzy młodego pokolenia. Mimo wieku zauważony został w świecie. (…) Malarz nie tłumaczy swoich prac ani nie ujawnia faktycznych osób i zdarzeń, które mogły być ich inspiracją. Chce, żeby zaanektowały je nasze przeżycia.
Mariusz Szczygieł
Twórczość Piotra Trusika opiera się na wnikliwym obserwowaniu człowieka i natury, któremu towarzyszy poszukiwaniu najlepszego sposobu wyrażenia stanów mentalnych i emocji poprzez malarstwo. Trusik jest młodym, ale już uznanym artystą. Jego prace zyskały licznych fanów dzięki dojrzałemu połączeniu warsztatowej biegłości z nieustannymi poszukiwaniami i eksperymentami oraz przekonującemu i głębokiemu przekazowi o człowieku. Dla artysty istotne jest równoważne traktowanie dwóch sfer jego działalności: przekazu i materii, w której się wyraża.
Twórczość artystyczna Trusika jest znana z obrazów, na których realistyczny wizerunek, zazwyczaj twarz pięknej kobiety, jest częściowo zasłonięty abstrakcyjnymi formami malarskimi. Ten sposób przedstawienia uniemożliwia kompletną identyfikację przedstawionego obiektu, co symbolizuje niemożność poznania drugiego człowieka w pełnym wymiarze. Koncentracja artysty na twarzy postaci buduje wrażenie integralności fizycznej, co odzwierciedla różnorodność, indywidualność i przynależność do wspólnoty ludzkiej. Każda jednostka jest konstruowana i dojrzewa dzięki swoim doświadczeniom i emocjom.
Trusik to artysta, który angażuje się w staranne poszukiwanie inspiracji, pobudzających go do tworzenia dzieł sztuki i serii obrazów. Jego prace skupiają się na analizie wpływu otaczającego świata na jednostkę oraz natury ludzkiej, odzwierciedlając zarówno duchową, jak i materialną sferę. Trusik tworzy, aby dzielić się swoimi przeżyciami, które impulsują go do opowiadania o uniwersalnych cechach człowieka kształtowanych przez wewnętrzne doświadczenia i emocje. Jednocześnie zaangażowany jest w odkrywanie praw malarskiej materii i jej potencjałów, dążąc do znalezienia równowagi między przekazem a techniką.
Wystawa “Pomiędzy” stanowi kolejny etap w eksploracji artystycznej Trusika. Przypada na okres w jego życiu, kiedy, przytłoczony silnymi i różnorodnymi doświadczeniami oraz emocjami, odkrywa ukojenie i spokój, jakie niesie ze sobą kontakt z naturą. “Między” jest sposobem na dzielenie się osobistym doświadczeniem bycia częścią natury, która potrafi przywrócić człowiekowi równowagę, ukoić i przypomnieć o wspólnym sensie życia, wynikającym z bycia jej częścią.
Wynikiem długotrwałych i skupionych poszukiwań jest wypracowanie najbardziej adekwatnej formy malarskiego medium, pasującej do podejmowanej refleksji. Trusik kontynuuje eksperymenty, badając pełne spektrum możliwości, jakie daje farba. Efektem jego autorskiej techniki jest przenikający z wnętrza podobrazia materiał farby, który wyłania się zza płaszczyzny obrazu, ukazując się widzowi na płótnie. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych dzieł artysty, obcowanie z wyrazistą, mięsistą fakturą malarską pozwala dostrzec istnienie osobnej, dotąd nieznanej sfery rzeczywistości.
Wystawa Pomiędzy prezentuje anonimowe kontury postaci ludzkich, które stanowią integralną część pejzażu, w którym się znajdujemy. Obrazują one harmonię człowieka z naturą oraz wzajemny wpływ między nimi. Przekazują ważność bliskości człowieka z otaczającą przyrodą, która może przynieść ukojenie, radość i poczucie sensu w trudnych momentach życiowych.
Miejsce:
Centrum Sztuki Współczesnej
Zamek Ujazdowski
Jazdów 2, 00–467 Warszawa
Data: 22.02-24.03.2024
Źródło: u-jazdowski.pl