Wystawa Małgorzaty Turewicz Lafranchi “Uwikłanie”

Wystawa Małgorzaty Turewicz Lafranchi "Uwikłanie" Tureicz Lafranchi

Spis treści

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można obecnie obejrzeć wystawę Małgorzaty Turewicz Lafranchi “Uwikłanie”. Angielski tytuł wystawy, “Entanglement”, to wieloznaczne słowo, którego definicja nawiązuje do mechaniki kwantowej, polityki oraz relacji międzyludzkich. Wzajemne oddziaływanie jednostek czy elementów większej całości, ukryte współzależności, wzajemne wpływy i odniesienia – to wszystko można odnaleźć w sztuce Turewicz Lafranchi na każdym etapie jej tworzenia.

Na wystawie będzie można oglądać dzieła artystki sięgające 30 lat wstecz oraz te bardziej współczesne. Rzeźby i obiekty stworzone przez Turewicz Lafranchi wyróżniają się unikalnym stylem i tematyką, które odbiegają od dominujących tendencji w sztuce poprzednich dekad. Jednocześnie stanowią one spójną wypowiedź artystki na temat bliskiej jej problematyki, która towarzyszyła jej od początku jej twórczej drogi.

W swojej twórczości Turewicz Lafranchi czerpie inspirację z wielu źródeł. Odwołuje się m.in. do filozofii i nauk ścisłych badających fundamentalne struktury rzeczywistości, zasady bytu i praw rządzących światem fizycznym. Równocześnie stara się w tym wszystkim uwzględnić postać człowieka i jego najbliższe otoczenie. Artystka szuka prawidłowości, które rządzą światem fizycznym, relacjami międzyludzkimi oraz psychiką i duchowością człowieka. Jej twórczość została w dużej mierze ukształtowana przez kontrkulturę lat 70. stąd też w jej działaniach widać zdecydowanie holistyczne podejście i całościowe pojmowanie świata i zjawisk w nim zachodzących.

Charakterystyczne dla sztuki Turewicz Lafranchi jest konsekwentne wykorzystywanie materiałów przemysłowych. Wybór materiałów ewoluuje z czasem – w pierwszych latach działania artystka tworzyła z miedzi, mosiądzu i stali. W późniejszym okresie zaczęła sięgać do nowych tworzyw m.in. drutów, siatki, kabli telefonicznych, czy plastiku. W pracach stara się podkreślić unikatowe właściwości każdego materiału, zwracając uwagę na takie cechy jak przenikalność, czy podatność na deformację. Nie pomija przy tym metaforycznego znaczenia użytych tworzyw – ciekawi ją związek między tym co sensualne i intelektualne.

Turewicz Lafranchi tworzy w minimalistycznym stylu, często wykorzystując język geometrii. Skupia się głównie na konceptualnym aspekcie swoich dzieł, poszukując najbardziej odpowiednich form i idei do wyrażenia poruszanych treści. Jej prace są oszczędne i syntetyczne, zachowując przy tym poetycki wydźwięk, uzupełniony niekiedy humorem i ironią. Estetyka redukcji nie odbiera ekspresyjnego charakteru jej prac.

Małgorzata Turewicz Lafranchi

urodzona w 1961 roku, jest artystką, która specjalizuje się w rzeźbie, malarstwie, rysunku, fotografii i instalacjach. W latach 1980–1985 ukończyła studia na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie miała okazję pracować pod kierunkiem Andrzeja Dłużniewskiego i Henryka Wiśniewskiego. Następnie, w latach 1985–1986, kontynuowała naukę w Freie Hochschule für Geisteswissenschaft, Goetheanum w Dornach, w Szwajcarii. Od 1994 roku artystka mieszka i tworzy w Szwajcarii.

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Data: 6.10.2023 – 14.01.2024

Źródło: tutaj

 

Udostępnij:
Zestaw domyślny Soa Hub

Galeria Sztuki Współczesnej w Warszawie

Wystawy artystów zaangażowanych. Unikatowe dzieła sztuki z dziedzin: malarstwo, rzeźba, grafika. 

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Oceń

Tylko zalogowani użytkownicy mogą oceniać

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen 0

Brak ocen. Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Czy ten artykuł był przydatny?
TakNie
Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?