Wystawa zbiorowa “Inside Other Spaces. Environments by Women Artists 1956-1976” podkreśla fundamentalny wkład kobiet w historię środowiska i prezentuje prace jedenastu artystek z trzech pokoleń z Azji, Europy oraz Ameryki Północnej i Południowej: Judy Chicago, Lygia Clark, Laura Grisi, Aleksandra Kasuba, Lea Lublin, Marta Minujín, Tania Mouraud, Maria Nordman, Nanda Vigo, Faith Wilding i Tsuruko Yamazaki.
Termin “environment” pochodzi z 1949 roku i został po raz pierwszy użyty przez włosko-argentyńskiego artystę Lucio Fontanę do opisania jego eksperymentalnych nowych dzieł sztuki, charakteryzujących się progresywnym i niekonwencjonalnym charakterem. W rzeczywistości środowiska znajdują się na progu między sztuką, architekturą i designem, tworzą i przekształcają przestrzeń. Ich wciągający i zabawny charakter zaprasza publiczność do wejścia, zaangażowania się i interakcji z nimi. Szybko stały się ważnym elementem w międzynarodowym świecie sztuki, ale jak dotąd ich historiografia koncentruje się niemal wyłącznie na Stanach Zjednoczonych i częściowo Europie, a także na pracach artystów płci męskiej. Ponieważ większość środowisk została zdekonstruowana zaraz po ich wystawieniu, “Inside Other Spaces” jest pierwszym tego rodzaju pokazem, jaki kiedykolwiek zrealizowano, rekonstruując te immersyjne dzieła sztuki, z pomocą sieci badaczy i konserwatorów, w oparciu o materiały archiwalne i heterogeniczne źródła, takie jak fotografie, plany architektoniczne, artykuły i recenzje. Badania obejmują okres od pracy Tsuruko Yamazaki Red (蚊帳状立体作品) (Shape of Mosquito Net) z 1956 r. do 1976 r., czyli pierwszego historycznego przeglądu środowisk na wystawie “Ambiente/Arte” kuratora Germano Celanta na XXXVII Biennale w Wenecji. Wystawa, będąca wynikiem trzyletniego procesu badawczego, ma na celu zasygnalizowanie innej historiografii, pozwalającej na wielorakie, zdelokalizowane narracje przez pryzmat artystek, wypełniając w ten sposób lukę między tamtymi a obecnymi czasami.
“Inside Other Spaces” ma na celu ponowne zbadanie historii i historii oraz podkreślenie tych, których brakuje w historycznych narracjach. Wystawa zmienia kanon artystyczny, przedstawiając fundamentalną rolę kobiet w rozwoju środowisk, które wywarły trwały wpływ na dziedzinę sztuki wizualnej.
Kuratorki: Andrea Lissoni i Marina Pugliese wraz z Anne Pfautsch
Kierownik ds. organizacji i produkcji wystaw, projekt wystawy: Hanna Kriegleder
Badania archiwalne i projekty rekonstrukcji (Lygia Clark, Laura Grisi, Lea Lublin, Tania Mouraud, Nanda Vigo): Barbara Ferriani
Doradcy ds. badań: Maristella Casciato i Francesco Guzzetti
Miejsce:
Haus der Kunst
Prinzregentenstraße 1
80538 München
Data: 8.9.23 – 10.3.24
Źródło: www.hausderkunst.de