Wystawa “Arkadia” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wystawa "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie 1231453 800  muzeum narodowe

Spis treści

Koncepcja Arkadii, zapoczątkowana przez Wergiliusza w jego zbiorze Bukolik (Eklogach), przedstawia wizję utopijnego świata, obfitującego w stały porządek, w którym obywatele cieszą się szczęśliwym bytem, niekończącą się młodością, wolnością oraz swobodnymi relacjami miłosnymi. W ramach wystawy przedstawione zostaną rozliczne wariacje na temat Arkadii, motywu, który na trwałe wpisał się w dziedzictwo kulturowe Europy. Przez wieki, motyw ten nieustannie pojawia się w dziełach artystycznych, które malują obraz sielankowej krainy pełnej pasterzy, pasterzek, nimf i satyrów. Twórcy często odwołują się do tej tematyki w sposób metaforyczny, ukazując ludzką tęsknotę za osiągnięciem prawdziwego szczęścia. Motyw Arkadii znalazł swoje odzwierciedlenie również w przedstawieniach arystokratycznych ogrodów, dworów szlacheckich, tajemniczych zakątków świata oraz urokliwych obszarów, w których można dostrzec harmonijną łączność człowieka z naturą.

W ramach wystawy prezentowane będą dzieła sztuki, które obejmują okres od renesansu po czasy nowoczesne, w tym malowidła, dzieła rzeźbiarskie, grafiki, fotograficzne obrazy oraz wyśmienite przykłady sztuki użytkowej, jak tkaniny artystyczne, wyroby ceramiczne i stroje epokowe. Przedstawimy eksponaty głównie pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, ale również dzieła pochodzące z innych polskich instytucji kulturalnych, takich jak Muzeum Łazienek Królewskich, Wawelski Zamek Królewski, Muzeum Narodowe w Krakowie, czy poznańskie Muzeum Narodowe, a także z renomowanych muzeów zagranicznych, w tym paryskich Musée du Louvre i Musée d’Orsay, a także wiedeńskiego Kunsthistorisches Museum. Wśród prezentowanych twórców znajdą się wybitni przedstawiciele europejskiego malarstwa, na przykład Claude Lorrain, François Boucher, Jean-Baptiste Pater, Camille Corot, Henryk Siemiradzki, Zofia Stryjeńska, Arnold Böcklin, Pierre Bonnard, Józef Mehoffer oraz Jacek Malczewski. Wśród uczestników wystawy wymienić należy także współczesne artystki i artystów, takich jak Mirosław Bałka, Jarosław Kozakiewicz, Diana Lelonek, Cecylia Malik, Agnieszka Piksa, Karol Radziszewski oraz Anna Siekierska. Dodatkowo, uwagę przyciągną prace młodej generacji twórców i grup artystyczno-społecznych, które podejmują tematykę klasycznego mitu Arkadii, odnosząc się do kondycji naszej planety i negatywnego wpływu postępu technologicznego na naturalne środowisko.

Na ekspozycji znajdzie się również praca Barbary Kingi Majewskiej – dzieło audiowizualne o nazwie “KANONY”. Dźwięki towarzyszące odwiedzającym podczas zwiedzania są kompilacją wybranych zwrotów, które zgromadzono z sześciuset zgłoszeń publiczności, zgromadzonych dzięki ankiecie, którą udostępniło Muzeum.

Miejsce:

Muzeum Narodowe w Warszawie

Aleje Jerozolimskie 3

00-495 Warszawa

Data:

17 listopada 2023 – 17 marca 2024

Udostępnij:
Zestaw domyślny Soa Hub

Galeria Sztuki Współczesnej w Warszawie

Wystawy artystów zaangażowanych. Unikatowe dzieła sztuki z dziedzin: malarstwo, rzeźba, grafika. 

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Oceń

Tylko zalogowani użytkownicy mogą oceniać

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen 0

Brak ocen. Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Czy ten artykuł był przydatny?
TakNie
Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?