Kuratorka: Kama Zboralska
Data i czas wydarzenia:
Galeria Station of Art ma zaszczyt zaprosić na wystawę zatytułowaną Play’s Station eksponującą malarstwo Rafała Labijaka.
Za szklanym ekranem galerii Station of Art odnajdujemy fascynujący świat gry, w której bohaterem jest światło. Światło to nie emanuje jednak z ekranu któregoś z popularnych urządzeń elektronicznych, ale dociera do oka odbiorcy odbite od malarskiej materii obrazu. Taki jest zamysł tej wystawy: przekierować uwagę odbiorcy na medium malarskie i pozwolić odczuć wielowymiarowe oddziaływanie dzieła pokrytego z wielkim uczuciem pociągnięciami narzędzia pozostawiającymi ślad (S)twórcy.
Rafał Labijak, Warszawa 2024
Rafał Labijak – polski artysta-malarz urodzony w 1968 roku; zamieszkały na stałe w Poznaniu, odbywający jednak wiele podróży po świecie. Czas jego szczególnej międzynarodowej aktywności przypada na lata 2015-2016, gdy w Ostrawie (Czechy) tworzył na terenie zrewitalizowanego poprzemysłowego kompleksu hutniczo-górniczego Vitkovice. Malarstwo uprawia także w Berlinie, który stał się dla niego miejscem inspiracji i twórczego rozwoju dzięki kontaktom z tamtejszymi artystami. Rafał Labijak to absolwent malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. Magdaleny Abakanowicz w pracowni prof. UAP Wojciecha Gorączniaka (2021r.). W 2004-2005 swoje doświadczenie zdobywał jako wolny słuchacz w VIII Pracowni prof. Józefa Walczaka w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2014 uczestniczył w Plenerach i Spotkaniach Sztuki i Działań Społecznych organizowanych przez prof. Janusza Marciniaka (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) i Fundację Signum. Niezależnie od tego w roku 1992 ukończył studia na Politechnice Poznańskiej. Fascynacja obserwowanymi oddziaływaniami energii na formy i kształty materii jest widoczna w jego pracach do dziś. Malarstwo Rafała Labijaka oscyluje wokół tematów związanych z komunikacją w ponowoczesnym świecie, poprzemysłowymi pejzażami, mediatyzowaniem rzeczywistości wirtualnej. Jego uwaga skupia się także na społecznych relacjach w epoce smartfonowej rewolucji. Stosuje techniki tradycyjne, takie jak olej i akryl na płótnie czy monotypia, a także eksperymentuje z technikami własnymi. Jego prace są obecne w prywatnych i instytucjonalnych kolekcjach w wielu krajach.
Podczas wernisażu wystąpi również zespół muzyczny Plastiq Lole:
Z dala od mainstreamowych nurtów Plastiq Lole tworzą muzykę wyłącznie na gitarę basową i wokal. Łamiąc konwencję jeden zespół – jeden styl, poruszają się na styku różnych kultur i nurtów.
Czerpią inspirację ze wszystkiego, tworząc zupełnie nowe brzmienia. Gitarę basową traktują jak cały zespół, nie zważając na stereotypową funkcję tego instrumentu. Jedyne, co spaja ich twórczość, to oni sami.
Szczegóły wystawy: Wernisaż: 16 maja 2024 r., godz. 19:00.
Miejsce: Galeria Station of Art (SoA) – ul. Grzybowska 12/14, Warszawa.
Czas trwania: Od 16 maja do 28 maja 2024 roku.
Kuratorka: Kama Zboralska.
Serdecznie zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 16.05.2024 o godzinie 19:00 w nowoczesnej galerii sztuki współczesnej Station of Art Gallery, położonej przy ul. Grzybowskiej 12/14, w samym centrum Warszawy.
Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art
2025 © SoA Gallery
Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art