Data i czas wydarzenia:
Zapraszamy na wystawę grafiki Mai Żurawieckiej, o tym jak emocje związane z codziennymi rozterkami i trudnościami czasami nas przerastają, chociaż dotyczą każdego człowieka. „Te wszystkie straszne nie” to ilustrowana opowieść o problemach depresji i zdrowia psychicznego.
Maja Żurawiecka jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom, z wyróżnieniem rektorskim, obroniła w czerwcu 2016 r. w Pracowni Plakatu i Grafiki Wydawniczej prof. Lecha Majewskiego. Zajmuje się przede wszystkim projektowaniem plakatów, ilustracji oraz wszelakich form wydawniczych. Od 2021 roku prowadzi własne studio graficzne.
Motyw ludzkich emocji i ich przeżywania towarzyszy twórczości artystki od dawna a bezpośrednią inspiracją do stworzenia ilustrowanej opowieści „Te wszystkie straszne nie” były jej osobiste doświadczenia i praca nad emocjami. Ilustracje powstawały na przestrzeni ostatnich lat, najpierw w formie luźnych szkiców wykonywanych pod wpływem uczuć. Wykreowana przez Żurawiecką postać, i jednocześnie bohaterka grafik, jest młodą dziewczyną, z którą jednak identyfikować się mogą osoby dowolnej płci i w różnym wieku. Głównym przesłaniem książki, jest oswojenie lęku przed zwracaniem się o pomoc.
Prace zostały wykonanie techniką mieszaną – połączenia rysunków cyfrowych, wykonanych przy pomocy programów graficznych oraz skanów rysunków wykonanych tuszem. Artystyczną inspiracją jest ruch Art Brut. Artyści naiwni najmocniej w historii sztuki kojarzą się ze swobodnym przenoszeniem emocji na papier, co samo w sobie staje się dla nich formą terapii.
Istotnym elementem każdej kompozycji jest typografia. Żurawiecka podjęła świadomą decyzję o jej ręcznym wykonaniu, aby rysunki i tekst stanowiły zwartą całość, a jednocześnie sama typografia była ekspresyjna i podkreślała emocjonalność treści.
Rysunek prowadzony jest zmienną wrażliwością linii, perspektywa gubi się, całość przedstawienia ucieka od realizmu. Dzięki temu ilustracje stanowią wielowymiarową rzeczywistość, a świat wewnętrzny bohaterki interferuje ze światem zewnętrznym tworząc nieznane uniwersum.
Wystawa jest jednocześnie pracą doktorską Żurawieckiej. We wspólnej dyskusji z promotorem pracy, prof. Lechem Majewskim, artystka starała się znaleźć właściwy język opowieści. Praca została skonsultowana z mgr Ryszardem Izdebskim – doświadczonym pedagogiem, psychologiem klinicznym, psychoterapeutą i superwizorem psychoterapii Sekcji Naukowej Psychoterapii i Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Wystawa organizowana jest w ramach Fundacji SoA, która ma na celu promowanie młodych, uzdolnionych twórców dzieł sztuki.
Wernisaż: 21 listopada 2023 r., godz. 19:00.
Miejsce: Galeria Station of Art (SoA) – ul. Grzybowska 12/14, Warszawa.
Czas trwania: Od 21 listopada do 27 listopada 2023 roku.
Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art
2025 © SoA Gallery
Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art