Wieczór z kasiążką - "Głowaccy Arka na Manhattanie" Glowaccy Event

Wieczór z kasiążką – “Głowaccy Arka na Manhattanie”

Data i czas wydarzenia:

12-10-2022 (18:30)
- 12-10-2022 (20:00)

12 października (środa), godz. 18.30 – 20.00
Station of Art Gallery
ul. Grzybowska 12/14 Warszawa
Wydawnictwo Marginesy
oraz
Entropia Słowa

zapraszają na
wieczór z książką 

Ewy Zadrzyńskiej – Głowackiej *

„Głowaccy Arka na Manhattanie” **

Fragmenty przeczyta Małgorzata Zajączkowska

Rozmowę poprowadzi Artur Wolski

* Ewa Zadrzyńska-Głowacka jest dziennikarką, reżyserką, autorką opowiadań i słuchowisk. Jej artykuły ukazywały się w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Twoim Stylu”, a także w „The New York Timesie” i „San Francisco Chronicle”. Opowiadania ukazywały się w „Kulturze”, „Literaturze”, „Wezwaniu”, a także w zbiorze opowiadań Lower East Side Portable. W USA wydała dwie książki dla dzieci, przychylnie przyjęte przez recenzentów m.in. „New York Timesa”, „Washington Timesa” czy „School Library Journal”. Jest również autorką wystawy „Polska na pierwszej stronie 1979–1989”. W 2006 zaczęła reżyserować program filmowy pokazujący Polskę oczami fanów poezji: Poezja łączy ludzi. Obecnie współpracując z poetami laureatami różnych stanów w USA, produkuje dla PBS półgodzinne dokumenty o wybranych stanach, kontynuując zaczęty w Polsce program. Za pracę dziennikarską nagrodzono ją stypendium na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. W Nowym Jorku mieszka od 1984 roku. Była żona Janusza Głowackiego.

  • ** Opowieść Ewie i Januszu Głowackich, którzy w latach 80. i 90. w swoim apartamencie na Manhattanie stworzyli oazę dla przyjaciół przybywających do Nowego Jorku.
  • Zgromadzone tu przedmioty przypominają czasy i ludzi, którzy odeszli bezpowrotnie…

Głowaccy: Ewa i Janusz. Arka, czyli ich mieszkanie w Nowym Jorku. Tu autorka spędziła ponad trzydzieści lat. Najpierw z mężem i córką, potem tylko z mężem, a teraz solo. Wśród tych samych obrazów, prawie tych samych mebli i prawie tych samych książek. Jest to bezpieczny i duży – jak przystało na arkę – apartament. A w nim przedmioty więcej lub mniej wartościowe: solidna grzałka z czasów PRL-u, wspaniałe prace Andrzeja Czeczota i Andrzeja Dudzińskiego, sióstr Bożeny i Alicji Wahl, Hanny Bakuły i Rafała Olbińskiego, Feliksa Topolskiego i Jana Sawki. Opis kolekcji jest pretekstem do opowieści o życiu autorki wśród elit intelektualnych i bezdomnych, wśród kolekcji Metropolitan Museum i skarbów znalezionych na ulicy. To również opowieść o kłopotach i sukcesach, o małżeństwie i jego rozpadzie.I wreszcie to głos kobiety niezależnej, pisarki, która założyła korporację i kilkakrotnie zmieniając zawody, przeżyła wśród burzliwych fal Manhattanu. Pracowała jako pomocnik przy produkcji filmowej i jako dziennikarka, jako pisarka i copywriterka, bizneswoman i reżyserka filmowa.Książka jest bogato ilustrowana pracami Jana Glińskiego i zdjęciami dzieł sztuki, mieszkania oraz fotografiami z archiwum rodziny Głowackich.

„Pierwsi Europejczycy zjawili się na Manhattanie w 1609 roku, ja – trzysta siedemdziesiąt cztery lata później. W jednej ręce walizka, w drugiej córeczka Zuzanka. 

Janusz Głowacki, tata Zuzy, czekał na lotnisku Johna Fitzgeralda Kennedy’ego (JFK). 

Od tego czasu, z małymi przerwami, już tu jestem. Janusz i Zuza też, trochę tu, trochę tam, czasami razem, czasami oddzielnie. Teraz Janusz pomiędzy Polską a USA, gdzieś nad Atlantykiem, niezależny i nieuchwytny, jak zawsze. Zuza w Warszawie. Ja na Manhattanie. 

A pode mną niezmienne od wieków – łupki manhattańskie, marmury inwoodzkie i jeszcze jedna skała zwana Fordham Gneiss. Dla mnie to ważna informacja, bo lubię wiedzieć, na czym stoję.” – fragment

Autorka będzie podpisywała książki, które będzie można zakupić w promocyjnej cenie 40 zł.

Udostępnij:

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?