wieczór z Andrzejem Titkowem Titkow Soa Event

wieczór z Andrzejem Titkowem

Data i czas wydarzenia:

19-10-2022 (18:30)
- 19-10-2022 (20:00)

19 października (środa), godz. 18.30 – 20.00
Station of Art Gallery
ul. Grzybowska 12/14 Warszawa

Station of Art Gallery

zaprasza na

wieczór z Andrzejem Titkowem

Połączony ze specjalnym pokazem filmu Ten Lublin…
oraz z prezentacją ostatniego tomiku wierszy popiół i popiół 

Gospodarze wieczoru: Miłka Skalska oraz Artur Wolski

Sylwetka 1, 2021 Fot7 Sylwetka 1, 2021 Fot18 Sylwetka 1, 2021 Fot22 Sylwetka 1, 2021 Fot27 Sylwetka 1, 2021 Fot30 Sylwetka 1, 2021 Fot32

W filmie „Ten Lublin…” przedstawiam historię kilku żydowskich rodzin na szerszym, społeczno-politycznym tle historii międzywojennej Polski, która była przez wieki krajem wielokulturowym, a życie społeczności żydowskiej było nierozerwalnie związane z polską historią. Skomplikowane, barwne losy tych rodzin zostają ukazane poprzez bardzo osobiste, często intymne, opowieści filmowych protagonistów. Mogą oni dzisiaj opowiadać, jedynie dzięki niezłomnej determinacji swoich przodków, którzy przetrwali Zagładę. Chcę w tym filmie pokazać nie tylko niewyobrażalne cierpienie związane z żydowskim losem, ale także zaakcentować ludzką wolę przetrwania, która potrafi przezwyciężyć śmierć.

Pisarz i myśliciel, „Sztukmistrz z Lublina”, Noblista Isaac Bashevis Singer napisał: „Przeszłość nie jest stracona. Obraz sprzed lat pozostał obecny gdzieś w czwartym wymiarze i dotarł do ciebie właśnie w tym momencie”. Wierzę, że film „TEN LUBLIN…” przywoła te wszystkie obrazy z przeszłości, przechowywane w czwartym wymiarze i przywróci je nam Tu i Teraz.

Sylwetka 1, 2021 Foto

Andrzej Titkow, poeta, reżyser, scenarzysta, producent i wykładowca akademicki, urodzony w Warszawie. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSF, TV i T w Łodzi.

Ma w swym dorobku osiemdziesiąt filmów dokumentalnych, kilka fabularnych filmów telewizyjnych (w tym serial „Układ krążenia”), film kinowy p.t. „Światło odbite”, a także spektakle teatralne i telewizyjne.

Jest autorem czterech tomów poetyckich: „Wstęp do nie napisanego poematu”, 1976 , „Zapisy, zaklęcia”, 1996 , „Pieśń pod pieśniami”, 2016, oraz „Popiół i popiół”, 2021 oraz książek: „Inteligent niepokorny w kraju realnego socjalizmu” (2020) i „Mauzoleum” (2022).

W roku 2013 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odpowiedzią na obojętność świata jest żarliwość poetyckiej o nim opowieści – i tym właśnie są wiersze Andrzeja Titkowa, których bohater, czuły współuczestnik zdarzeń i wrażliwy obserwator, pozostaje wierny młodzieńczemu zaangażowaniu nie pozwalającemu milczeć wobec rozpoznawanego wokół zła i nakazującemu przebijać się przez otaczającą ciemność by próbować, jak Syzyf, ze świadomością nieuniknionego, ocalić kruchą i delikatną, wiążącą go z innymi ludźmi tkankę wartości nieredukowalnych, tych zatem, bez których wszystko się rozsypuje w skazane na spopielenie śmietnisko tandety doraźnego przemijania. Ta opowieść, silnie zakorzeniona w tradycji, jest jednym z tych poetyckich głosów, które kultywują wiarę w sens wspólnoty spajanej pragnieniem wolności i odpowiedzialności za los człowieka. Są też te wiersze kolejnym mocnym przypomnieniem wystąpień programowych tej formacji pokoleniowej, którą krytyka obdarzyła mianem Nowej Fali.

Leszek Szaruga

W trakcie spotkania będzie możliwość kupienie tomików i zbycie autografu.

Udostępnij:

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?