Niegrzecznie, niecenzuralnie, niemoralnie Żarty na bok! Emocje w sztuce plakatu S Gajewski Www Event

Niegrzecznie, niecenzuralnie, niemoralnie Żarty na bok! Emocje w sztuce plakatu

Data i czas wydarzenia:

07-06-2022 (14:00)
- 09-10-2022 (18:00)

STATION OF ART GALLERY

zaprasza 7 czerwca (wtorek), g.14.00

na obronę pracy doktorskiej oraz wernisaż prac

STANISŁAWA GAJEWSKIEGO

Na wystawie prezentowany jest cykl piętnastu projektów plakatów o tematyce społeczno-politycznej stanowiących część artystyczną pracy doktorskiej Stanisława Gajewskiego pod wspólnym tytułem: Niegrzecznie, niecenzuralnie, niemoralnie. Żarty na bok! Emocje w sztuce plakatu powstałej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Lecha Majewskiego. Plakaty Gajewskiego są formą wypowiedzi o charakterze komentarza, niczego nie reklamują, do niczego nie namawiają, ukazują natomiast – jak w krzywym zwierciadle – problemy, które nurtują społeczeństwo. Podstawy tej, wypracowanej przez Gajewskiego, formuły plakatu doszukiwać się można w uprawianej przez artystę ilustracji prasowej, która – siłą rzeczy – nie tylko ilustruje tekst, ale go komentuje. Artysta wie, że od ekspresji wypowiedzi, zależy skuteczność przekazu. Nieprzypadkowo więc plakaty-komentarze Gajewskiego bywają i niegrzeczne, i niecenzuralne, i brutalne, i niemoralne, a humor zwarty w jego pracach, zdaje się prowadzić również do tego samego celu: ma drażnić i budzić emocje odbiorcy. Nic więc dziwnego, że o twórczości artysty pisano: witalność, humor, energia aż rozsadzają tę twórczość, od Gajewskiego nie sposób się opędzić; jest jak rozbrykany bachor, który gryzmoli po ścianach i podłogach, portretom w muzeach dorysowuje irokezy, a speszonym damom mówi do uszu nieprzystojne kawałki. Nie sposób go wychować, nie włoży żadnego mundurka, nie ma na niego rady. (z recenzji dra hab. Tomasza Brody, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu)

Twórczość Stanisława Gajewskiego pod względem artystycznym wyrasta ze znakomitej tradycji polskiej szkoły plakatu, którą – jak zwrócił na to uwagę prof. Stanisław Wieczorek (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) w recenzji prac artysty – Gajewski stara się kontynuować i rozwijać, nadając przy tym swoim pracom specyficzny charakter.

Kolor, forma, kompozycja, krój liter w napisach, technika wykonania – wszystko, co składa się na komunikat wizualny w plakatach Stanisława Gajewskiego jest podporządkowane treści przekazu. Nie oznacza to jednak dominacji warstwy treściowej nad wizualną. W swoich pracach Gajewski dąży bowiem do immanentnego powiązania treści z komunikatem wizualnym jako jej nośnikiem. Doskonale rozumie przy tym, że siła strony wizualnej jest podstawą emocji widza, a te decydują o jakości odbioru treści przekazu.

Na temat sztuki plakatu, a także swoich prac niejednokrotnie wypowiadał się również sam artysta, wskazując, że plakat – sztuka ulicy, jako przekaz adresowany do potocznego odbiorcy, powinien być nie tylko czytelny i zrozumiały, ale przede wszystkim przyciągać uwagę widza swoim, nierzadko agresywnym charakterem, bezczelnie i arogancko, zawsze zaczepnie, nigdy biernie, nigdy bez emocji. Plakat musi być widoczny – bo musi być zauważony przez potencjalnego odbiorcę. Dopiero wtedy, w interakcji z odbiorcą, zaczyna żyć. Czasami chciałoby się go zerwać i zabrać do domu. (S. Gajewski, Plakat uśmiecha się spode łba [w:] Selfie. Jak wygląda plakat idealny, red. M. Machalski, Warszawa 2018, ss. 60-61).

WYSTAWA PRAC Stanisława Gajewskiego OD 7 do 12 czerwca 2022
w galerii SoA, ul.GRZYBOWSKA 12/14
WYSTAWA PRAC ONLINE od 7 czerwca do 9 października 2022

Udostępnij:

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?