Data i czas wydarzenia:

28-07-2022 (18:29)
- 06-12-2022 (23:59)

Lech Bator tworzy malarskie collage’e wykonane na płótnie, zestawia ze sobą realistyczne pejzaże z odrealnionymi postaciami pół ludzi-pół zwierząt.

Lubi bawić się konwencjami, zwodzić widza, intrygować. Korzysta z powszechnie rozpoznawalnych symboli, lubi też komiks i graffiti. Często powtarza motyw jelenia na rykowisku. Ten symbol malarskiego kiczu u tego twórcy umieszczany jest w odrealnionej przestrzeni. Specyficzne postacie z jego dzieł zdają się być znajome, a stonowana kolorystyka płócien wywołuje nostalgię i buduje oniryczny nastrój.

 

Tekst, który właśnie czytasz składa się z liter, z których zbudowane są wyrazy. Wyrazy układają się w zdania. Zdania tworzą historię, narrację. Mówi się, że obraz wyraża więcej niż tysiąc słów. Jako artysta opowiadam swoje historie za pomocą obrazów. Mam to szczęście, że w dorosłym życiu mogę bawić się w budowanie, projektowanie własnego świata. 

 

Budowanie z klocków porusza wyobraźnię, wpływa na sprawność manualną i koordynację wzrokową. To kreatywność w czystej postaci. Z tego samego zestawu elementów można zbudować najróżniejsze budowle, już gotowe możemy zdekonstruować i odbudować w nowy sposób, inaczej.   

Zabawa małymi cegiełkami pozwala na tworzenie własnego, niepowtarzalnego świata. Taka zabawa to też wyzwanie i doskonała nauka cierpliwości. 

 

Wykorzystując istniejące elementy, komponuję je po swojemu, zestawiam czasem w zaskakujący sposób,  tworzę nowe historie i sytuacje.  Bez  instrukcji czy schematu. 

W procesie kreacji umysł i logiczne myślenie mogą przeszkadzać, natchnienie czy wizja – to coś co po prostu się pojawia. Swoistego rodzaju połączenie z wyższym ja, z nadświadomością, ze źródłem. 

Będąc w procesie tworzenia – jesteśmy w tu i teraz. W czasie rzeczywistym wpływam na to jak dzieło się zmienia. 

 

Decyduję kiedy  jest gotowe. Kiedy odłożyć pędzel i farby i zabrać się do pracy nad kolejnym malarskim utworem.

Czasami lepsze jest wrogiem dobrego. Trzeba wiedzieć kiedy skończyć, poprawianie jednej pracy w nieskończoność – mija się z celem. Już namalowany obraz nie ma początku, rozwinięcia, zakończenia. Ta forma sztuki jest osadzona w teraz. 

 

Nasza przeszłość, wspomnienia, wydarzenia, ludzie których spotkaliśmy, nasz krąg prywatny i kulturowy – to klocki, z których budujemy swoją tożsamość, swój obraz. Swoje ego. 

 

Słowo ego używane jest w różnych znaczeniach. Dla uproszczenia uznajmy, że to po prostu fałszywe ja. Powstaje wskutek nieświadomego utożsamiania się z umysłem. W miarę jak dorastamy wyrabiamy sobie pewien myślowy obraz, tego kim jesteśmy. 

Wytworem ego jest działanie umysłu… i tylko nieustanne myślenie trzyma je przy życiu. Z punktu widzenia ego – obecna chwila nie istnieje – tylko przeszłość i przyszłość są dla niego ważne – następuje przez to całkowite odwrócenie rzeczywistego obrazu sytuacji. 

 

Umysł to narzędzie. I jak to narzędzie – służy do wykonywania konkretnych zadań. Po wykonaniu zadania – narzędzie należy odłożyć. U większości ludzi 80-90% myślenia polega na bezużytecznym bajdurzeniu w kółko tego samego. Myślenie to najczęściej ma charakter zaburzony, negatywny – jest więc szkodliwe i prowadzi do ubytku energii życiowej. 

 

Podobnie jak w przypadku pracy nad obrazem – wybieram jego elementy, decyduję kiedy zrobić sobie przerwę, zacząć pracę nad nowym dziełem.

Podobnie w przypadku naszej codziennej rzeczywistości – możemy wybierać, którą jej wersje wierzymy. W każdej chwili możemy porzucić stare przekonania i paradygmaty, i zacząć patrzeć na świat inaczej. Walka i sprzeciw, próby zmieniania otaczającego świata – nie mają sensu… Czasem trzeba odpuścić, zrobić sobie przerwę. 

Kosmos daje nam znaki i podpowiedzi. Kiedy nie skupiamy się na szukaniu rozwiązania, nie skupiamy się na tym, że istnieje jakiś problem… i rozwiązanie samo przychodzi…

Lech Bator

 

Wystawa ONLINE od 28 lipca do 6 grudnia 2022 roku

Zapraszamy do obejrzenia spaceru wirtualnego z wystawy stacjonarnej

Udostępnij:

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?