Data i czas wydarzenia:
Station of Art Gallery oraz FESTIWAL NOWE EPIFANIE W WARSZAWIE zapraszają na wystawę Aleksandry Koper – AGAPE&FILEO
W tegorocznym temacie festiwalu Nowych Epifanii spotykamy się z Jezusem jako kluczową postacią w kulturze chrześcijańskiej. Jest to dla mnie, kuratora okazja to postawienia pytań, od dawna mnie nurtujących. Kim dziś jest Jezus dla nas, społeczeństwa oraz czy Kościół współcześnie może być na powrót przestrzenią, gdzie sztuka współczesna może być prezentowana. W tegorocznej odsłonie będziemy obcować z figurą Jezusa cielesnego w formie klasycznej rzeźby inspirowanej renesansowym mistrzem Michałem Aniołem. W projekcie czerpiąc z ikonografii osadzonej w kulturze Kościoła Katolickiego spróbujemy przybliżyć się do zapomnianego lub mniej popularnego przedstawiania Jezusa nagiego z uwagą na jego cielesność i człowieczeństwo jak to było wyrażane we włoskim Renesansie w odniesieniu do ,,Ostentatio Genitalium’’. Autorka rzeźby w swojej pracy kładzie nacisk na formę cielesną bez krzyża lecz w geście ukrzyżowania ( Cruci fixus ) bez definiowania cierpienia ale z wielkim akcentem na Agape. Jezus Aleksandry Koper ma być Jezusem wszystkich ludzi: wierzących i niewierzących, kobiet i mężczyzn, starych i młodych. Nie ma dzielić, a jednoczyć, jako człowiek, jeden z nas, z fizycznym ciałem, które ludzko cierpi w geście ukrzyżowania. Oddaje się nam ludziom jako postać z krwi, kości i mięsa wyjętego z przestrzeni sacrum, ale nie tworzącego profanum. W wielkiej miłości i umiłowaniu Agape&Fileo.
Krucyfiks. Najsilniejszy symbol Chrześcijaństwa, obecny w domach, instytucjach, przestrzeni publicznej. Patrzymy na niego codziennie, czy jeszcze go widzimy?
Czy nie został ostatecznie, znaczeniowo ukrzyżowany? Czy możemy go zobaczyć na nowo, inaczej, by znaleźć w nim odpowiedź na współczesne lęki i kryzysy? Może opuszczamy go przedwcześnie, może jego filozofia ciągle warta jest odczytywania, rozumienia i oblekania w ciało.
Zatem jak mógłby wyglądać Jezus, który przytrzymałby na nowo współczesnego człowieka? Potrzebujemy nowej formy, bo świat je ciągle wymienia, aktualizuje, dodaje nowe. W historii sztuki w przedstawieniach Jezusa można obserwować te transformacje.
Nowi społeczni gracze, nowe myślowe kierunki potrzebują nowych symboli, wizualnych opracowań. Pora przyjrzeć się wzajemnej niechęci sztuki współczesnej i przestrzeni sakralnej. Dlaczego artyści tak łatwo oddają pole lekceważąc je, a Kościół nie chce we wspólnocie. Czy to wzajemna niechęć, niezrozumienie czy obawa?
Nowe EPifianie 2022
Kurator Sztuk Wizualnych
Dawid Zalesky
Scenariusz wydarzenia:
– 18:00 – przywitanie gości
– 18:05 – 18.50 – rozmowa z Ewą Kiedio, Mirą Marcinów, Stanisławem Obirkiem, Danielem Rycharskim, którą poprowadzą Dawid Zalesky oraz Artur Wolski
– 19:00 – wernisaż wystawy
Wstęp wolny.
Wszystkie dzieła do kupienia w dziale “Dzieła sztuki” lub w dziale “Artyści”.
Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art
Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art