Sztuka kobiet II w CSW.

Sztuka kobiet II w CSW. Projekt Bez Nazwy 8  csw warszawa

Nazwa wystawy została zainspirowana ekspozycją „Sztuka kobiet”, która miała miejsce w Galerii ON w Poznaniu w 1980 roku, będąc jednym z pierwszych pokazów o charakterze feministycznym w Polsce. Podczas tego wydarzenia, Maria Pinińska-Bereś zaprezentowała swoje dzieło „Pranie I”, które w 2023 roku zostało nabyte przez Kolekcję Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Chociaż sztuka feministyczna tworzona przez kobiety jest obecna niemal w każdej galerii, wystawa w CSW prezentuje ten temat w nowatorski sposób, wprowadzając różnorodne, dotąd pomijane perspektywy.

Wystawa przedstawi dzieła kobiet, które rzadko znajdują miejsce w galeriach. Ich sztuka i ideologie kwestionowały dominujące porządki społeczne, spotykając się z represjami ze strony władz, religii dominującej czy nawet ich własnych rodzin. Niektóre z artystek doświadczyły więzienia lub były zagrożone śmiercią. To kobiety, które za pomocą swojej twórczości dążyły do wywalczenia wolności wyrazu artystycznego.

Artystki prezentowane na wystawie pochodzą z różnych zakątków świata i ich życiorysy oraz konteksty twórczości są zróżnicowane. Noor Abed przybliża opowieści o lokalnej tożsamości palestyńskiej, jej relacji z ziemią oraz ciążącym ryzykiem. Firoozeh Bazrafkan przedstawia doświadczenia irańskich kobiet ograniczanych przez prawo szariatu. Tasleem Mulhall, wykorzystując własną historię, opowiada o niebezpieczeństwach, jakie napotykają kobiety w świecie arabskim. Z kolei Maria Pinińska-Bereś zrewolucjonizowała widzenie kobiecości w monotonnej, komunistycznej rzeczywistości Polski.

Artystki: Noor Abed, Firoozeh Bazrafkan, Tasleem Mulhall, Maria Pinińska-Bereś.

Miejsce:

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

ul. Jazdów 2, Warszawa

Czas:

23.02 – 30.06.2024

Źródło:

goout.net

Udostępnij:
Zestaw domyślny Soa Hub

Galeria Sztuki Współczesnej w Warszawie

Wystawy artystów zaangażowanych. Unikatowe dzieła sztuki z dziedzin: malarstwo, rzeźba, grafika. 

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Oceń

Tylko zalogowani użytkownicy mogą oceniać

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen 0

Brak ocen. Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Czy ten artykuł był przydatny?
TakNie
Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?