Na pierwszej takiej wystawie w historii muzealnictwa na Śląsku zostanie zaprezentowane ponad 500 dzieł sztuki, reprezentujących różnorodne dziedziny, takie jak: malarstwo, rzeźba, grafika, złotnictwo, meble, porcelana, ubrania i akcesoria mody, fotografie oraz instalacje wideo. Wystawa będzie poświęcona sztuce rokokowej i neorokokowej. Dodatkowo, eksponowane będą prace współczesnych artystów, którzy czerpią inspirację z tego stylu. Ta wystawa będzie ogromną afirmacją rokoka, który nadal fascynuje i zaskakuje!
Sztuka rokoka na Śląsku, włączając w to tereny dzisiejszych Czech, była efektem zmian politycznych, które miały miejsce w połowie XVIII wieku w tej części Europy. Wojny śląskie (1740–1763) spowodowały, że Śląsk przeszedł pod kontrolę Prus.
Czym charakteryzował się styl rokoko?
Styl rokoko charakteryzował się zastosowaniem nowych, unikalnych zdobień, które były połączone z delikatnymi detalicznymi elementami oraz nadawaniem przedmiotom mniejszych rozmiarów, co sprawiało, że były bardziej intymne, wyrafinowane, przytulne i idealne do umieszczenia w gabinetach. Artystyczna wyobraźnia była wypełniona fantazyjnymi motywami rocaille, które przypominały muszle, ale były także skonstruowane z elementów takich jak kogucie grzebienie, postrzępione morskie fale, ślimaki, korale w kształcie skrzydeł nietoperza, delikatne pętle roślinne, subtelne dekoracje kwiatowe i regencyjne kratki.
W sztuce rokoka artystom dano możliwość wyrażenia swojej fantazji i wyobraźni poprzez finezję, lekkość i delikatność. Przedstawiano tematy antyheroiczne, idylliczne, sztuczne zabawy wytworne (fête galante), sceny pasterskie i orientalne oraz karnawałowe przedstawienia teatralne, które konkurowały z intymnością życia prywatnego. Wszystkie te elementy wypełniły umysły artystów.
Kiedy?
14 lipca 2023 – 14 stycznia 2024
Gdzie?
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5, Wrocław 50-153
Źródło: tutaj