Łukasz Olek urodził się w 1982 roku w Polsce. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje pracę jako grafik, ilustrator, dyrektor kreatywny i artystyczny we współpracy z różnymi agencjami reklamowymi. Olek specjalizuje się w tworzeniu abstrakcyjnych obrazów o dużej skali, które pochłaniają widza swoją tajemniczością. Inspirację czerpie z dzieł takich artystów jak Francis Bacon, Mark Rothko i Lucian Freud. Eksperymentuje także z nietypowymi materiałami i technikami, aby skupić się na badaniu struktury i kolorów. Prezentuje swoje prace na terenie całego kraju, ponadto jego obrazy wystawiane były m.in. w Amsterdamie, Nowym Jorku, Londynie i Paryżu.
Jak mówi o swojej sztuce sam artysta:
Pejzaże, które tworzę, zaczynają swoje życie w wyniku […] zagubienia. Gdy docieram na sam koniec mapy, mogę w spokoju i samotności zastanowić się nad otaczającym mnie światem. Potem, w studio, próbuję odnaleźć sposób jak zapamiętane wrażenia przelać na płótno. Nadrzędnym celem dla mnie, jest zawsze przeniesienie na obraz emocji, form, kolorów lub czasem nawet powidoków, które dane miejsce we mnie wywołało…
Łukasz Olek tworzy swoje prace w oparciu o efemeryczne wrażenia, pozostałości widoków, które po emocjonalnym przetworzeniu przelewa na płótno. Przy tworzeniu pejzażu inspiruje się uchwyconymi przez aparat fotograficzny fragmentami światła, które następnie przekształca przy pomocy języka abstrakcyjnego malarstwa. Autor zachęca nas do estetycznej analizy, poprzez poszukiwanie ukrytych szczegółów na powierzchni jego prac. Dzieła artysty są niejednorodnym, ale jednocześnie unikalnym fragmentem przestrzeni, który zostaje zawężony do kilku pikseli, a następnie powiększony na wielkoformatowy obraz. To, co przedstawiają prace, zostaje zredukowane do najprostszej, a zarazem formalnie najważniejszej istoty. To nadaje im zupełnie niepowtarzalnego, wręcz redukcjonistycznego charakteru, z jednoczesnym zachowaniem przejmującego poczucia głębi.
Gdy zbyt długo patrzysz w czeluść, czeluść zaczyna patrzeć na ciebie.
-Mark Rothko
Twórczość artysty jest bardzo poetycka- zarówno poprzez warstwę tekstową w tytułach przez niego dobieranych, jak i przez sposób operowania medium malarskim- stojąc przed obrazem mamy wrażenie obcowania z czymś mglistym, miękkim czy intrygująco nieokreślonym. Paleta barwna w obrazach artysty jest zazwyczaj monochromatyczna, blada, czasem symbolicznie dominuje jeden kolor. Kompozycja, różnorodne tekstury, struktura dzieła, kolorystyka, często rozmyta, precyzyjne manipulowanie światłem – wszystko to wzmacnia i podkreśla treść jego wizualnych opowieści. Niektóre spośród jego obrazów utrzymanych w stonowanych, ciepłych barwach wywołują poczucie spokoju, podczas gdy inne, bardziej mroczne, wywołują głębokie, mroczne egzystencjonalne odczucia.
Z fascynującą twórczością Łukasza Olka zdecydowanie należy obcować twarzą w twarz, bez pośredniczących ekranów, dlatego już 30 listopada zapraszamy na wystawę indywidualną o nazwie “Soul Portraits” w galerii sztuki Station of Art. O godzinie 18:00 będzie miał miejsce wernisaż, w ramach którego odbędzie się rozmowa kuratorki Doroty Bułakowskiej z artystą. Wydarzenie to umożliwi wnikliwe zagłębienie się w zakamarki intrygującej sztuki Łukasza Olka, która z pewnością nikogo nie pozostawi obojętnym.
Kiedy?
30.11.2023 (wernisaż)- 6.11.2023
Gdzie?
Galeria Station of Art
ul. Grzybowska 12/14