Relacja z wystawy “Pogubione Marzenia” Joanny Zając Slapnicar i Marzeny Ewy Krajewskiej

Relacja z wystawy "Pogubione Marzenia" Joanny Zając Slapnicar i Marzeny Ewy Krajewskiej Img 3335

W dniu 21.03.2024 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Pogubione Marzenia malarki Joanny Zając-Slapničar i poetki Marzeny Ewy Krajewskiej. Wydarzenie stanowiło wyjątkową symbiozę sztuk, synergię między malarstwem, słowem oraz jak się okazało- również muzyką. Wernisaż odbył się w Światowy Dzień Poezji, co również dopełniło konceptualny wymiar wydarzenia.

Atmosfera była pełna twórczej kreatywności, w związku z odczytywaniem przez Marzenę Ewę Krajewską poruszających wierszy.  

Krajewska tak opisuje czym jest dla niej poezja:

„Myśli i emocje w poezji nigdy nie są oczywiste. Wiersze to spotkania. Lubię ich dialogiczną formę, a w najlepszym razie to, że prowokują do myślenia, nazywania rzeczywistości, odnajdywania dawno zapomnianych wrażeń czy uczuć. Wiem, że czasami potrzebujemy o naszych emocjach opowiedzieć, a czasami wykrzyczeć swój bunt, albo przynajmniej o nim napisać”.
Malarstwo Joanny Zając-Slapničar, będące ilustracją tomiku poezji, zdobiło ściany galerii, wzajemnie dopełniając się z wierszami. Delikatne akwarele towarzyszyły wielkoformatowemu malarstwu.

Jak mówi artystka o swoich pracach:

„W twórczości inspiracją dla mnie zawsze było i jest życie codzienne, a sztukę rozumiem jako komentarz świata, który mnie otacza. Bohaterem moich prac jest zawsze człowiek, najczęściej są to kobiety, dzieci, relacje między ludźmi, które stale na nowo odkrywam. Przeżycia i motyw stają się bodźcem i początkiem poszukiwania koloru, który nadaje charakter pracy. Kolor jest dla mnie niezmiernie ważny, wielowarstwowość, eksperymentowanie z technikami pozwalają na wyrażenie emocji bez nadmiernej dosłowności, pozostawiając odbiorcy miejsce na własne interpretacje”.

Wernisaż był nie tylko okazją do podziwiania sztuki oraz poezji, ale również do spotkań oraz licznych rozmów entuzjastów sztuki. Przy lampce wina goście mieli możliwość wymiany opinii na temat wierszy i sztuki, nawiązywania nowych kontaktów oraz dyskusji o przyszłości sztuki. Oprawą muzyczną wydarzenia zajął się wibytny saksofonista Grzech Piotrowski, który po odczycie wierszy przez Marzenę Krajewską, grał improwizację korespondujące z nastrojem poezji.

 

Honorową gościnią wydarzenia była Ambasador Republiki Słowackiej w Polsce J.E. Andrea Elscheková Matisová. Pani ambasador wraz z Marzeną Ewą Krajewską, przeczytała nawet fragment wiersza poetki, przetłumaczone na język Słowacki.

 

Relacja z wystawy

Udostępnij:
Zestaw domyślny Soa Hub

Galeria Sztuki Współczesnej w Warszawie

Wystawy artystów zaangażowanych. Unikatowe dzieła sztuki z dziedzin: malarstwo, rzeźba, grafika. 

Teraz na wystawie w Galerii SoA

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Oceń

Tylko zalogowani użytkownicy mogą oceniać

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba ocen 64

Brak ocen. Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Czy ten artykuł był przydatny?
TakNie
Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?