Relacja z wernisażu wystawy Rafała Labijaka “Play’s Station”

Relacja z wernisażu wystawy Rafała Labijaka "Play's Station" P1094790  foto relacja

W dniu 16.05.2024 r. odbyło się otwarcie wystawy Play’s Station Rafała Labijaka w Galerii SoA. Wernisaż stanowił okazję do zapoznania się z twórczością poznańskiego artysty, którego dzieła zachwyciły wielu odwiedzających, dzięki niezwykłej sprawności ich wykonania oraz wyjątkowemu wyczuciu medium malarskiego. 

Kuratorka wystawy, Kama Zboralska, zadbała o to, by wystawa obejmowała szerokie spektrum twórczości artysty. Nie zabrakło pełnych zaangażowania rozmów i wymiany między entuzjastami sztuki. Przy lampce wina goście mieli możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, interpretacją prezentowanych dzieł oraz nawiązania ciekawych kontaktów. Tytuł wystawy stanowi wskazówkę do tematyki podejmowanej przez Labijaka – ekspozycja eksplorowała problem wszechobecnej we współczesnym świecie elektroniki, co również inspirowało do rozmaitych refleksji. Obrazy znajdujące się na wystawie stanowią część słynnego cyklu Playbox, w którym Rafał Labijak ukazuje postaci zamknięte w opresyjnych, wręcz klaustrofobicznych przestrzeniach, w których ograniczeniem są de facto nie jedynie fizyczne ściany, lecz przede wszystkim ekrany i ich moc zawłaszczania naszej uwagi. Artysta tak wypowiedział się na temat podejmowanej przez siebie problematyki w wywiadzie z kuratorką:

„Zagrożeń dla wolności jest wiele, ostatnio pojawiły się kolejne. Narzędzia cyfrowe są jednymi z tych nowych urządzeń, które z własnej woli i jednocześnie z konieczności dopuszczamy do codzienności. Smartfony dały nam łatwy dostęp do wiedzy (albo pseudo-wiedzy). Ta potrzeba natychmiastowego dotarcia do informacji staje się uzależnieniem jak każde inne i w konsekwencji odbiera nam wolność.  Największym  jej zagrożeniem jesteśmy my sami – sami wtłaczamy się w skrzynkę zwaną  „Playboxem” i nie zamierzamy z niej się wydostać żyjąc w świecie ułudy”.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił zespół Plastiq Lole, który przedstawia swoje brzmienie w następujących słowach:

„Z dala od mainstreamowych nurtów Plastiq Lole tworzą muzykę wyłącznie na gitarę basową i wokal. Łamiąc konwencję jeden zespół – jeden styl, poruszają się na styku różnych kultur i nurtów. Czerpią inspirację ze wszystkiego, tworząc zupełnie nowe brzmienia. Gitarę basową traktują jak cały zespół, nie zważając na stereotypową funkcję tego instrumentu. Jedyne, co spaja ich twórczość, to oni sami”.

Udostępnij:
Zestaw domyślny Soa Hub

Galeria Sztuki Współczesnej w Warszawie

Wystawy artystów zaangażowanych. Unikatowe dzieła sztuki z dziedzin: malarstwo, rzeźba, grafika. 

Teraz na wystawie w Galerii SoA

Na wystawie
Na wystawie
Na wystawie
Na wystawie
Na wystawie
Na wystawie
Na wystawie

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Oceń

Tylko zalogowani użytkownicy mogą oceniać

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen 0

Brak ocen. Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Czy ten artykuł był przydatny?
TakNie
Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?