NOWY JORK – Arcydzieło Picassa zatytułowane “Femme à la montre” (“Kobieta z zegarkiem”) osiągnęło cenę ponad 139 milionów dolarów na aukcji w domu Sotheby’s w Nowym Jorku w środę (8.11.2023.), stając się drugim najdrożej sprzedanym na aukcji dziełem artysty kiedykolwiek!
Obraz olejny z 1932 roku stał się głównym punktem dwudniowego wydarzenia w Sotheby’s w Nowym Jorku, podczas sprzedaży prywatnej kolekcji zmarłej filantropki Emily Fisher Landau.
Dzieło, przedstawia kochankę i “złotą muzę” Picassa, Marie-Thérèse Walter, która pojawiła się na wielu jego portretach.
Według Sotheby’s portret pochodzi z jednego z najbardziej produktywnych lat kariery hiszpańskiego artysty, który był tematem całej wystawy zorganizowanej przez Musée Picasso w Paryżu i Tate Modern w Londynie w 2018 roku.
W oświadczeniu ogłaszającym sprzedaż we wrześniu, Julian Dawes, dyrektor Sotheby’s ds. sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej dla Ameryki, powiedział:
‘Femme à la Montre’ Picassa to arcydzieło pod każdym względem. Namalowany w 1932 roku – ‘annus mirabilis’ Picassa – jest pełen radosnego, namiętnego abonamentu, a jednocześnie jest całkowicie przemyślany i rozwiązany. Jego odważne podstawowe kolory śpiewają na pięciostopowym płótnie.
Picasso po raz pierwszy spotkał Walter w Paryżu w 1927 roku, gdy miała 17 lat, a on wciąż był żonaty z pierwszą żoną, Olga Khokhlovą, rosyjsko-ukraińską tancerką baletową. Walter stała się inspiracją dla niektórych z jego najbardziej poszukiwanych obrazów, rysunków i rzeźb.
Z biegiem czasu Picasso coraz trudniej było ukryć swoje uczucia do Walter w swojej pracy – co stało się jasne podczas jego pierwszej retrospektywy i ostatecznie zakończyło jego małżeństwo.
Artysta namalował „Femme à la montre” w sierpniu 1932 roku, tuż po zakończeniu retrospektywy w Galerie Georges Petit w Paryżu.
Według Sotheby’s:
uczucie ulgi wynikające z ujawnienia tajemnicy związanej z jego romansu wydaje się przenikać na ten niezwykły obraz, na którym artysta pełnią siły wyraża nowo odkrytą wolność, zalewając płótno intensywnymi kolorami i pięknymi formami, przy jednoczesnym dbaniu o każdy najmniejszy detal, tworząc kompozycję, która jest jednocześnie intensywnie skomplikowana i głęboko harmonijna.
Picasso zmarł w 1973 roku, a Walter w 1977 roku.
Obraz jest jednym z około 120 dzieł pochodzących z kolekcji Fisher Landau, światowej sławy kolekcjonera sztuki współczesnej, który zmarł w tym roku w wieku 102 lat, jak podaje The Art Newspaper.
Dwuczęściowa sprzedaż, która zakończy się w czwartek, obejmuje również prace takich artystów jak Mark Rothko, Andy Warhol, Willem de Kooning i Georgia O’Keeffe. Oczekuje się, że cała kolekcja osiągnie wartość ponad 400 milionów dolarów. Inne drogie przedmioty wystawione na aukcji w środę obejmowały ikoniczne obrazy Jaspera Johnsa z amerykańską flagą, które osiągnęły cenę 41 milionów dolarów, oraz obraz Eda Ruschy – olejny obraz z napisem “Boss”, który osiągnął cenę ponad 39,4 miliona dolarów.
Fisher Landau rozpoczęła poważne kolekcjonowanie po otrzymaniu odszkodowania po napadzie z bronią w jej domu w Nowym Jorku w 1969 roku.
W wywiadzie dla katalogu wystawy, cytowanym w oświadczeniu Sotheby’s, powiedziała o tym zdarzeniu:
Mimo że Lloyds of London wypłaciło pieniądze, nie było możliwości zastąpienia tej kolekcji. Była taka piękna. I w jednym momencie ją utraciłam… Byłam załamana. Ale postanowiłam, że już nie chcę biżuterii. Teraz miałam kapitał początkowy na kolekcję.
W zeszłym roku, najbardziej ciekawy obraz Picassa z Walter, na którym pojawia się jako stworzenie morskie z mackami, sprzedano za 67,5 miliona dolarów na aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku.
Portrety Walter Picassa stały się bardzo poszukiwane, a jego inne prace z 1932 roku, “Kobieta siedząca blisko okna (Marie-Thérèse)”, sprzedano za 103,41 miliona dolarów w 2021 roku, a “Akt, zielone liście i popiersie” za 106,5 miliona dolarów w 2010 roku.
W maju 2015 roku “Les femmes d’Alger (Wersja “O”) Picassa sprzedano na aukcji Christie’s w Nowym Jorku za 179,4 miliona dolarów – wtedy najwyższą cenę, jaką kiedykolwiek zapłacono za dzieło sztuki na aukcji.
Picasso jako inspiracja
Picasso inspirował i inspiruje wciąż wielu młodych twórców. Czy wiesz natomiast jacy artyści w Station of Art czerpią wzorce ze sztuki tego wielkiego mistrza?
Przyjrzyjmy się pracy, która od niedawna zdobi przestrzeń naszej Galerii.
“Dwa wymiary” to niezwykle ciekawy obraz autorstwa urodzonego w Gruzji malarza Davida Pataraii. W dziele dominuje abstrakcyjna geometria, która jest głównym motywem tej kompozycji. W centralnej części obrazu można rozpoznać postać byka, w swojej skubizowanej formie. Kształty i linie wydają się być starannie zaplanowane i precyzyjnie wykonane, co podkreśla umiejętność artysty w kreowaniu abstrakcyjnych form. “Dwa wymiary” autorstwa Davida Pataraia to fascynujący obraz abstrakcyjny, który przemawia do wyobraźni i zmysłów widza, a także daje szerokie spektrum możliwości interpretacyjnych. Praca ta została stworzona w 2023 roku i prezentuje się na poziomym płótnie o wymiarach 60 cm wysokości i 120 cm szerokości. Artysta wykorzystał różnorodne techniki i materiały, takie jak olej, płótno, szlak metaliczny, blejtram oraz akryl, co sprawia, że tekstura obrazu jest różnorodna i intrygująca. Sposób przedstawienia zwierzęcia w formie skubizowanej to nie jedyny hołd w kierunku Picassa. Obraz przywodzi na myśl jedno z najbardziej znanych i monumentalnych dzieł mistrza “Guernica” z 1937 roku, który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowym Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie. Obraz został wykonany w technice olejnej na płótnie w odcieniach szarości i bieli. Opowiada o tragicznych wydarzeniach i porusza temat cierpienia zwierząt i ludzi z powodu chaosu, wojny i przemocy. Artysta wyraził cierpienie za pomocą postaci i przedmiotów scenografii, takich jak szczątki ludzkie, płaczące kobiety i leżący wojownik. Ten obraz symbolicznie odzwierciedla także cierpienie całego narodu baskijskiego w walce o wolność, o swoją ojczyznę i język.
David Pataraia – urodził się w 1971 roku w Gruzji, od ponad 30 lat tworzy w Polsce. Mieszka w Warszawie. Studiował w ASP w Tbilisi, Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Artysta obdarzony niezwykłym talentem i wyobraźnią. Jego twórczość charakteryzuje ogromna różnorodność. Wśród prac, których bohaterami są „mali ludzie”, razem bawiący się, podziwiający i eksplorujący świat, znajdziemy m.in. także abstrakcyjne obrazy 3D, portrety oraz akty. Jego twórczość to przede wszystkim abstrakcja
Źródło: tutaj