Praktyka projektowa Oskara Zięty czerpie inspiracje z modernistycznego ducha innowacji oraz zastosowanych technologii, które kształtują wizualny charakter jego prac. Metoda, którą opracował i wprowadził do użytku, prowadzi do tworzenia niepowtarzalnych, nowoczesnych w wyrazie metalowych form. W jego portfolio znajdują się nie tylko meble czy przedmioty o praktycznym zastosowaniu i ozdobne, ale również imponujące instalacje artystyczne oraz elementy architektoniczne na dużą skalę.
Projekt stworzony z myślą o Ogrodzie rzeźb galerii Raster wykorzystuje jako inspirację kształt tradycyjnego trzepaka. Praktyki artystyczne Zięty transformują ten zakorzeniony w polskim krajobrazie element wyposażenia podwórka, nadając mu zupełnie nową formę – eteryczną i niematerialną. Te błyszczące, napompowane formy przywodzą na myśl akrobatyczną lekkość, salta i piruety, do których trzepaki były używane częściej niż do ich pierwotnego przeznaczenia. Twórcę fascynuje niezwykłość otaczających nas obiektów bardziej niż ich praktyczność, możliwość eksplorowania wyobraźni i wspomnień. Tworzone przez niego dzieła są ikoniczne i refleksyjne, łączą w sobie pozornie sprzeczne, a jednak bardzo aktualne pragnienia: życia pełnego fenomenalnych wrażeń oraz sztuki jako wizualnego spektaklu.
Oskar Zięta
Oskar Zięta działa na pograniczu architektury, designu oraz sztuki. Jego twórczość łączy modernistyczne zainteresowanie nowymi technologiami oraz szukanie nowatorskich form oraz postmodernistyczne poczucie humoru. Inspirację dla jego projektów stanowią często unikatowe właściwości danego materiału. Zresztą właśnie takim niesztampowym podejściem i pomysłem na materiał, Zięta zasłynął na arenie międzynarodowej – jego autorska metoda FiDU, pozwoliła mi na tworzenie zaskakujących rzeźb i przedmiotów. Metoda ta polega na wycinaniu pewnych form, ich spawaniu, a później nadmuchiwaniu pod ciśnieniem. Wynikiem procesu są niepowtarzalne, metalowe rzeźby. Metoda ta jest o tyle ciekawa, że pozwala na masową produkcję, unikając przy tym powtarzalności produktu – każdy projekt posiada bowiem swoje unikatowe cechy (nie da się ich nadmuchać tak, aby uzyskać jednakowy efekt). Zięta nie tylko wykreował globalnie rozpoznawalną markę designerską i manufakturę, ale również stworzył charakterystyczny dla siebie styl. Jego pracę cechuje fascynujące połączenie dwóch dziedzin – projektowania i sztuki, wprowadzając do tej drugiej aspekty technologicznej innowacji, dogłębnego rozumienia surowców oraz swobodnego podejścia do formy.
Miejsce: Galeria Raster, ul. Wspólna 63, Warszawa
Data: 28.09.2023 – 30.11.2023
Źródło:tutaj