Ochrona Dzieł Sztuki i Wartości Rynkowej: Strategie dla Kolekcjonerów Sztuki

Ochrona Dzieł Sztuki i Wartości Rynkowej: Strategie dla Kolekcjonerów Sztuki Ochrona Dzieł Sztuki I Wartości Rynkowej  dzieła sztuki

Spis treści

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kolekcjonowaniem sztuki, prawdopodobnie już zauważyłeś, że to nie tylko kwestia zakupu dzieła. Będąc dumnym właścicielem danego obiektu, stajesz się odpowiedzialny za jego ochronę, czystość, konserwację i zachowanie w nienaruszonym stanie. Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz się nie eksponować danego dzieła, musisz przechowywać je w odpowiedni sposób, aby zachowało swoją urodę i wartość. Takie poczucie odpowiedzialności powinno dotyczyć wszystkich obiektów w Twojej kolekcji, niezależnie od ceny, jaką za nie zapłaciłeś. W końcu nigdy nie wiesz – ten mały obraz, który kupiłeś spontanicznie, pewnego dnia może być wart znacznie więcej niż pierwotna cena.

Nie jesteś już tylko właścicielem tych dzieł; jesteś ich strażnikiem. Ale jak możesz zapewnić, że Twoja kolekcja jest bezpieczna zarówno pod względem finansowym, jak i fizycznym? Czytaj dalej. Mamy dla Ciebie najlepsze praktyki dotyczące pielęgnacji, czyszczenia, eksponowania, przechowywania i dokumentowania Twojego zbioru.

Wywieszanie dzieł sztuki przy użyciu odpowiednich mocowań.

Wykorzystywanie nieodpowiednich metod zawieszania może prowadzić do ryzyka przypadkowego spadnięcia obrazu ze ściany, co potencjalnie może prowadzić do złamania ramy i zarysowania farby. Do zawieszenia lekkich obiektów na tynku lub suchych ścianach wystarczy może paczka małych gwoździ. Średnio ciężkie lub ciężkie obrazy mogą wymagać użycia zawieszek do obrazów, dużych gwoździ, kotewek ściennych i śrub. Jednak przed podjęciem jakichkolwiek działań, przewróć obraz, aby zobaczyć jego tył. Powinieneś znaleźć tam drut do zawieszania lub pierścienie D przymocowane do ramy. Znajdź środek. Nierównomierny rozkład wagi może uszkodzić obraz, przeciążając tylne tablice i ramy, co może prowadzić do powstania załamań i rozdarć.

Upewnij się, że wykorzystywane przez Ciebie metody mocowania są dostosowane do rodzaju i wagi Twojego dzieła sztuki, aby zapewnić jego bezpieczeństwo i zachowanie estetycznego wyglądu przez długie lata.

Unikanie bezpośredniego światła słonecznego: ochrona i konserwacja dzieł sztuki.

Bezpośrednie światło słoneczne, mimo że jest przyjacielem fotografa, dodającym uroku każdemu zdjęciu, jest niestety wrogiem dla ochrony i konserwacji dzieł sztuki. Intensywne promienie słoneczne prowadzą do niepożądanych reakcji chemicznych w pigmentach, co może zaszkodzić jakości i żywotności dzieł.

Akwarele i inne prace na papierze są szczególnie narażone. Mogą blaknąć i stawać się kruche pod wpływem ciągłego nasłonecznienia. Dzieła olejne i akrylowe, mimo że są bardziej odporne, także mogą ucierpieć, tracąc swoją pierwotną świeżość i blask.

Kolekcjonerzy sztuki często stosują różne metody, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez światło słoneczne. Używanie specjalistycznych szyb, takich jak plexi zabezpieczające przed promieniami UV, może znacząco pomóc w zachowaniu dzieła w nienaruszonym stanie.

Dodatkową strategią jest umieszczenie obrazów w miejscach, gdzie nie będą one narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Staranne planowanie i rozmieszczenie dzieł w przestrzeni może pomóc w zabezpieczeniu ich przed szkodliwym wpływem światła, co jest kluczowe dla zachowania ich wartości artystycznej i rynkowej.

Dzieła sztuki nie powinny być dotykane bezpośrednio.

Podchodząc do obrazów w swojej kolekcji, warto stosować te same zasady, co obowiązują w muzeach. Nawet jeżeli ręce wydają się czyste i nieprzenoszące zanieczyszczeń mogących uszkodzić dzieło, naturalne olejki i pot znajdujące się na skórze mogą być szkodliwe dla malowidła. Każde, nawet najlżejsze naciskanie na powierzchnię obrazu, może spowodować powstanie dziur, wgnieceń na płótnie lub odprysków farby.

Jeżeli konieczne jest dotknięcie obrazu, na przykład w celu przemieszczenia go lub przeprowadzenia czyszczenia, warto zastosować rękawice lub inny środek ochrony, i trzymać obraz za ramę. Taki sposób manipulowania dziełem minimalizuje ryzyko jego przypadkowego uszkodzenia, pomagając zachować jego wartość i stan na długie lata.

Czyszczenie z ostrożnością.

Ostrożność podczas czyszczenia dzieł sztuki jest kluczowa, aby uniknąć ich uszkodzenia. Agresywne środki chemiczne mogą poważnie zaszkodzić arcydziełom. Aby zapobiec gromadzeniu się kurzu i brudu, regularnie czyść obrazy suchą, miękką szczoteczką, na przykład dziecięcą szczoteczką do zębów o delikatniejszych włosiu. Eksperci zalecają również użycie czystego pędzla z naturalnego włosia do delikatnego oczyszczania płótna. Nigdy nie używaj miotełki z piór do czyszczenia obrazu, gdyż może to prowadzić do porysowania farby.

Jeśli zmagasz się z poważniejszymi zabrudzeniami, może być najlepiej powierzyć prace profesjonalistom od konserwacji sztuki. Powierzając czyszczenie specjalistom, możesz być pewien, że dzieło zostanie obsłużone z należytą troską i uwagą, co pomoże w zachowaniu jego wartości i uroku.

Prawidłowe przechowywanie obrazów.

Odpowiednie przechowywanie obrazów, niezależnie od tego, czy jest to przechowywanie krótko-, czy długoterminowe, jest niezbędne dla zachowania ich wartości i kondycji. Nie można po prostu oprzeć obrazu o ścianę w mało uczęszczanym pokoju i przykryć go prześcieradłem, myśląc, że będzie chroniony. Szczególnie groźne są szkodniki i brud, które mogą dostać się do ramy i na płótno, przynosząc nieprzyjemne niespodzianki podczas późniejszego wyjmowania dzieła sztuki.

Stała wilgoć w pomieszczeniu może spowodować rozszerzanie się ramy czy kurczenie płótna, prowadząc do deformacji lub pękania farby. Pleśń i grzyb także proliferują w warunkach wysokiej wilgotności. Wyobraź sobie odkrycie, że grzyby nie tylko pojawiły się na powierzchni obrazu, ale również przeniknęły przez wszystkie warstwy, włącznie z ramą.

Poddasza i piwnice to najgorsze miejsca do przechowywania cennych dzieł sztuki ze względu na wahania temperatur. Dzieła sztuki powinny być przechowywane w miejscach o stałej temperaturze, która nie jest ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Rozważenie użycia klimatyzowanej jednostki do przechowywania może być także rozsądnym wyborem.

Jedną z najlepszych metod przechowywania sztuki jest najpierw owinięcie jej w brązowy papier, a następnie warstwę bąbelkowej folii. Trzeba jednak uważać, aby nie zamknąć wilgoci czy brudu wewnątrz obrazu podczas owijania. Przed owinięciem upewnij się, że zarówno obraz, jak i materiały do owijania są czyste i suche. Należy również używać protektorów na rogi ram, które mogą być wykonane z kartonu czy plastikowej folii bąbelkowej. Nie tylko chroni to wykończenie obrazu, ale także zapobiega dostawaniu się szkodników i wilgoci.

Obrazy najlepiej jest przechowywać pionowo, najlepiej nad podłogą. Prostym rozwiązaniem może być użycie półek czy podestów. Położenie oprawionych płócien płasko może także prowadzić do odciśnięć od listew napinających. Ostatnią rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest układanie dzieł jeden na drugim.

Transportowanie z troską.

Jeżeli obraz ma zostać przeniesiony w inne miejsce, odpowiednie zabezpieczenie jest kluczowe, aby minimalizować ryzyko potencjalnych uszkodzeń podczas transportu. Przygotowanie obrazu do przewozu powinno obejmować owinięcie go plastikową folią, a następnie umieszczenie w kartonie, którego rozmiar jest dostosowany do wymiarów obrazu, z dodatkową warstwą styropianu dla zwiększenia ochrony. Bąbelkowa folia jest doskonałym materiałem do ochrony dzieł sztuki przed wszelkimi wgnieceniami czy zarysowaniami podczas podróży. Dla zwiększenia ochrony, warto zastosować dodatkową warstwę taśmy klejącej, która wzmocni opakowanie i zabezpieczy zawartość przed przypadkowym otwarciem czy uszkodzeniem podczas przewozu.

Taka szczegółowa troska o bezpieczeństwo obrazu podczas transportu jest niezbędna, aby zachować jego wartość artystyczną i historyczną. Odpowiednie materiały i metody pakowania to inwestycja w ochronę cennych dzieł sztuki, które zasługują na najwyższy poziom troski i uwagi.

Zachowywanie dokumentację zarówno w formie fizycznej, jak i cyfrowej.

W miarę jak kolekcja się rozrasta, coraz bardziej kluczowe staje się dokładne śledzenie wszystkich posiadanych dzieł. Pamiętaj o dziełach sztuki przechowywanych w magazynie. Jednocześnie nie ignoruj dzieł wiszących na ścianach domu tylko dlatego, że widzisz je każdego dnia. Świadomość zmieniającego się rynku sztuki powinna skłonić do regularnego przeglądania kolekcji, zarówno pod kątem jej stanu technicznego, jak i ewentualnych zmian w wartości.

Warto aktywnie prowadzić pełną inwentaryzację kolekcji, która powinna zawierać zdjęcia poszczególnych obiektów wraz z informacjami o ich pochodzeniu. Zachowuj wszelką dokumentację – zarówno fizyczną, jak i cyfrową – dotyczącą każdego dzieła, w tym faktury, pokwitowania magazynowe, certyfikowane wyceny, ogólne oceny oraz protokoły kontroli stanu technicznego. Dzięki temu zabezpieczysz wartość swojej kolekcji. Jest to praktyka stosowana przez kolekcjonerów sztuki, którzy mogą chcieć sprzedać dzieła lub przekazać je jako część spadku.

Udostępnij:
Zestaw domyślny Soa Hub

Galeria Sztuki Współczesnej w Warszawie

Wystawy artystów zaangażowanych. Unikatowe dzieła sztuki z dziedzin: malarstwo, rzeźba, grafika. 

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Oceń

Tylko zalogowani użytkownicy mogą oceniać

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba ocen 31

Brak ocen. Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Czy ten artykuł był przydatny?
TakNie
Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?