Komis jako funkcja galerii sztuki
Komis sztuki to miejsce, które działa jako pośrednik między artystami a potencjalnymi nabywcami. Jednocześnie może to być jedna z funkcji galerii sztuki, kiedy prezentowane są prace artystyczne na sprzedaż. Sztuka wystawiana w komisach może obejmować malarstwo, rzeźbę, fotografię, grafikę, ceramikę, czy też prace wideo i instalacje. Celem komisu sztuki jest wspieranie artystów, promowanie ich twórczości oraz ułatwienie kontaktu między artystami a kolekcjonerami lub klientami.
Różnorodność nurtów sztuki prezentowanych w komisach sprawia, że każdy odwiedzający może znaleźć coś dla siebie. Widzowie mają okazję do zapoznania się z różnymi stylami i technikami artystycznymi, co pozwala na odkrywanie i docenianie różnorodności sztuki współczesnej. Od tradycyjnych obrazów, po interaktywne instalacje, komisy sztuki prezentują całą paletę form i wyrazów artystycznych.
Ponieważ zależy nam na pokazaniu zróżnicowania i wielowątkowości współczesnej sztuki, komis jest na stałe wpisany w idee galerii Station of Art. Podczas komisu pokazujemy dzieła różnych artystów – od mistrzów malarstwa olejnego i akrylowego po współczesnych rzeźbiarzy . Celem naszego komisu jest pokazanie różnorodności artystycznej zarówno pod względem tematyki, techniki, kolorystyki, rozmiarów, czy ceny.
Obecnie na komisie mamy m.in. prace Andrzeja Maląga, który tworzy dzieła należące do sztuki konceptualnej, mające cechy realizmu magicznego i surrealizmu. Inspiracje dla jego prac niekiedy stanowią zjawiska z dziedziny optyki lub mechaniki kwantowej. Szczególnie widoczne jest to w dziełach, które artysta przypisuje do kategorii grafiki interferencyjnej. Bazą kompozycji jest proces przechodzenia światła z wiązki laserowej przez specjalnie zaprojektowane maski i szczeliny. W efekcie powstaje obraz na krawędziach masek, który następnie przez artystę jest przetwarzany i stanowi inspirację do budowania abstrakcyjnych układów obrazów. Przykładem takiej pracy jest „Strings and loops 1”. Jednocześnie artysta jest pasjonatem fantastyki i często w jego pracach pojawia się motyw bajkowego, magicznego świata, jak to się dzieje na obrazie „Neolythic Biforium”.
Inną artystką, której prace obecnie można zobaczyć stacjonarnie w Galerii jest Karolina Smorawska. Malarstwo olejne jest głównym medium, którym posługuje się artystka. Dzięki tej technice jej obrazy mają wyraźny, mocny kolor, który przyciąga uwagę widza. Jednocześnie ta technika potęguje graficzny wyraz jej prac, w których uproszczone formy i bryłowość dobrze korespondują ze śmiałą kolorystką. Tematyką swoich prac Smorawska uczyniła kobietę, pokazaną emocjonalnie i nie pozostawiającą widza obojętnym. Świetna technika jest więc zestawiona z istotną obecnie tematyką, czego przykładem może być obraz „Rysuję granicę” z cyklu „Gry i Zabawy”.
Oprócz obrazów w komisie Station of Art można znaleźć także rzeźby, jak te tworzone przez Katarzynę Skąpskę. Artystka swoje rzeźby tworzy w unikatowej technice, w której miesza papier z recyklingu z cementem. Z powstałej masy formuje swoje rzeźby. Inspiracją dla jej rzeźb jest ciało ludzkie. Łącząc wyjątkową technikę z tematyką, artystce udaje się uchwycić kruchość ludzkiego życia i niedoskonałość ciała. Jej dzieła mają charakter sztuki użytkowej, np. rzeźba „She” jest jednocześnie lampą, która stanowi ciekawe, artystyczne uzupełnienie wnętrza.
Komis sztuki jest niezwykle ważną formą prezentowania różnorodności nurtów w sztuce współczesnej. Dzięki temu miejscu artyści mają szansę na wystawienie swoich prac i dotarcie do szerszej publiczności, a widzowie mogą odkrywać i doceniać różnorodność form i wyrazów artystycznych. Komis sztuki odgrywa kluczową rolę w wspieraniu artystów, promowaniu sztuki współczesnej i budowaniu rynku sztuki, co przyczynia się do rozwoju sztuki i kultury w społeczeństwie.