Tej jesieni odbędzie się niezwykle ciekawa wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie, którą warto wpisać w kalendarz. Na wystawie będą eksponowane rozmaite dzieła wybitnego malarza Józefa Chełmońskiego, a koncept kuratorski, pozwoli widzom poznać bliżej tę wielowymiarową postać.
W polskiej historii sztuki, Józef Chełmoński jest jednym z najbardziej cenionych malarzy, a jego twórczość zajmuje wyjątkowe miejsce. Przez ponad sto lat jego wizje natury, wiejskie pejzaże i sceny z życia ludzi wsi są uznawane za esencję polskości w malarstwie XIX i na początku XX wieku. Chełmoński, będący romantykiem o żywiołowym temperamencie, sile witalnej i z poczuciem humoru, tworzył intuicyjnie i niezależnie od jakichkolwiek programów artystycznych. Wyróżniał się doskonałym zmysłem obserwacji i umiejętnością utrwalania ulotnych wrażeń na płótnie.
Organizacja wystawy będzie odzwierciedlała główne dziedziny artystycznych zainteresowań Chełmońskiego. Prezentowana ekspozycja ukazuje go jako obserwatora codziennego życia na wsi, artystę pasjonującego się końmi, ich pięknem, temperamentem, energicznym ruchem, a także jako wrażliwego obserwatora przyrody, dostrzegającego jej duchowy i religijno-mistyczny aspekt. Taka koncepcja wystawy otworzy nową perspektywę do krytycznego spojrzenia na malarstwo Chełmońskiego.
Wystawa kończy projekt badawczy, który został zrealizowany przez Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Towarzyszyć jej będzie obszerny katalog obrazów Józefa Chełmońskiego.
Miejsce:
Muzeum Narodowe w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
Data: 27.09.2024 – 26.01.2025
Źródło: goout.net