Jak Sztuczna Inteligencja Zmienia Rynek Sztuki?

Jak Sztuczna Inteligencja Zmienia Rynek Sztuki? Xr:d:dagbdolwtbo:2 J:8237507532046501358 T:24040412  AI generator sztuki

Spis treści

Czym jest sztuka? Odpowiedź na to odwieczne pytanie jest definiowana i redefiniowana wraz z każdą innowacją. Choć wszystkie nowe technologie stawiają wyzwania naszym zbiorowym przekonaniom o tym, czym jest twórczość, żadna z nich nie wzbudziła tak gorących dyskusji jak sztuczna inteligencja (AI). Od sztuki generatywnej po wyniki gotowych generatywnych sieci przeciwstawnych (GAN), dzieła sztuki generowane przez sztuczną inteligencję mogą przybierać różne formy. W miarę jak artyści odkrywają te nowe narzędzia, istnieje ryzyko, że medium to zostanie uznane za bańkę, podobnie jak towarzyszący mu mechanizm monetyzacji w postaci niewymienialnych tokenów (NFT).

Sztuczna inteligencja ma coraz większy wpływ na rynek sztuki, rewolucjonizując sposób tworzenia, oceny i sprzedaży dzieł sztuki. Rozwijające się technologie AI nie tylko zmieniają techniki artystyczne, ale także wpływają na sposób, w jaki sztuka jest interpretowana i wartościowana przez kolekcjonerów i krytyków.

Historia Sztucznej Inteligencji w Sztuce. 

Od czasu, gdy lockdown związany z pandemią COVID-19 przyspieszył przekształcenie rynku sztuki w sprzedaż zdalną, kolekcjonerzy zaczęli doceniać narzędzia takie jak symulatory VR i wirtualne pokoje wystawowe, które pozwalają na wirtualne oglądanie dzieł sztuki z dowolnego miejsca. Dodatkowo, wysoka jakość obrazów cyfrowych również odgrywa kluczową rolę, umożliwiając dokładne zapoznanie się z dziełami przed ich zakupem, nawet na odległość.

Jednym z najnowszych technologicznych osiągnięć, które wstrząsnęły światem sztuki cyfrowej, jest AI. Narzędzia sztucznej inteligencji, takie jak duże modele językowe (LLMs) jak ChatGPT czy generatory obrazów (DALL-E), mają moc syntezowania ogromnych ilości danych, automatyzowania niektórych rutynowych zadań, a nawet korzystania z istniejących informacji w domenie publicznej w celu tworzenia nowych wyrażeń cyfrowej „sztuki” i tekstu.

Pomimo konieczności zmierzenia się z wyzwaniami i zagrożeniami związanym z AI, warto być również dostrzegać potencjał oraz użyteczność tej technologii w świecie sztuki.

Poniżej przedstawiamy opinie artystów, kolekcjonerów i ekspertów na temat wyzwań rynku sztuki w zderzeniu z AI, plusy korzystania ze sztucznej inteligencji, a także wady oraz zagrożenia z niej płynące.

Nowy Świat Sztuki i Sztucznej Inteligencji.

Przecięcie technologii i sztuki zawsze było miejscem kontrowersji i innowacji. W tej chwili oznacza to, że sztuczna inteligencja znajduje się w czołówce rozmów. Jak widzieliśmy powyżej, zmienia ona wiele z tego, jak tworzymy, oglądamy i kupujemy sztukę.

Następne kilka lat przyniesie jeszcze więcej zmian, ponieważ wszyscy staramy się poruszać w naszym szybko zmieniającym się świecie.

Jak Sztuczna Inteligencja Zmienia Rynek Sztuki? Xr:d:dagbdolwtbo:4 J:2262356726004638203 T:24040412  AI generator sztuki
Zdjęcie wygenerowane przez AI

Jak Sztuczna Inteligencja Odmienia Rynek Sztuki?

Wszędzie, gdzie spojrzysz, pojawiają się coraz to nowe wiadomości na temat AI. Od przerażających opowieści o robotach odbierających pracę, po dziwaczne historie o zakochaniu się ludzi w Chacie GPT. AI wydaje się być wszędzie. Świat sztuki nie jest wyjątkiem.

W rzeczywistości, podążając w kierunku nowej przestrzeni, odkrywamy, że sztuczna inteligencja może nam służyć w tworzeniu, kuratorowaniu i sprzedaży sztuki. W miarę jak rynek ewoluuje, aby wykorzystać nowe możliwości i wyzwania, jakie stwarza ta technologia, zarówno kolekcjonerzy, jak i twórcy będą musieli zmierzyć się z tymi zmianami. Przeanalizujmy pięć najważniejszych sposobów, w jakie sztuczna inteligencja zmienia sztukę.

5 Sposobów, na Jakie Sztuczna Inteligencja Zmienia Sztukę

1. Generowanie Sztuki przy Użyciu Sztucznej Inteligencji.

To prawdopodobnie pierwsza rzecz, która pojawia się w głowie, gdy myślimy o związku między sztuczną inteligencją a światem sztuki. Począwszy od drugiej połowy 2022 roku, nagłówki gazet zajmowały się szokująco wysokiej jakości obrazami, które programy AI mogły wypluwać. Ale tak naprawdę świat sztuki ma do czynienia z tym zjawiskiem znacznie dłużej. W 2018 r, Christie’s sprzedało na aukcji dzieło sztuki wygenerowane przez sztuczną inteligencję za 432 500 dolarów.

Jak Sztuczna Inteligencja Zmienia Rynek Sztuki? Zrzut Ekranu 2024 04 5 O 15 53 31  AI generator sztuki
Portret Edmonda Belamy’ego, 2018, stworzony przez GAN (Generative Adversarial Network). Sprzedany za 432 500 dolarów 25 października 2018 r. w Christie’s w Nowym Jorku. Zdjęcie © Obvious

Do stworzenia tego dzieła sztuki wykorzystuje się Generative Adversarial Networks (GANs), które są szkolone na ogromnych zbiorach istniejących dzieł sztuki. Następnie sztuczna inteligencja analizuje te obrazy i jest w stanie odtworzyć ich elementy, aby zaspokoić oczekiwania użytkownika. To wywołało wiele kontrowersji, ponieważ artyści wizualni twierdzą, że sztuczna inteligencja zasadniczo plagiatuje ich prace, nie zapewniając oryginalnym artystom wynagrodzenia za ich wkład.

Wciąż toczą się debaty. We wrześniu 2022 roku, dzieło stworzone przez sztuczną inteligencję zdobyło główną nagrodę na Colorado State Fair w kategorii cyfrowych prac artystycznych. Takie chwile powodują niepokój u niektórych artystów, podczas gdy inni przyjmują tę nową technologię z otwartymi ramionami.

2. Współpraca z AI

Współcześnie niektórzy artyści wykorzystują sztuczną inteligencję w swoim studiu, nie jako zastępstwo, lecz jako asystenta. Istnieje wiele narzędzi, które mogą pomóc w tym procesie. Dzięki generatorom sztuki opartym na sztucznej inteligencji, artystom jest teraz łatwiej przeprowadzać wstępne wizualizacje i szkice. Pozwala to na szybkie tworzenie i eksplorowanie różnych pomysłów, wzbogacając tym samym proces twórczy.

Obecnie istnieje wiele narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję do modyfikacji obrazów, które wprowadzasz. Na przykład, Infinite Patterns tworzy nowe, nieskończone wzory poprzez zmianę twojego wejścia. Narzędzia takie zmieniają relację między artystą a narzędziem AI w istotny sposób, podkreślając współpracę między nimi.

Istnieją nawet algorytmy, które mogą imitować konkretne style artystyczne. To oznacza, że artyści mają zdolność zanurzenia swoich prac w estetyce innego okresu lub artysty bez konieczności rozległych studiów czy treningu w tym konkretnym stylu. Na przykład narzędzia takie jak DeepArt czy DeepDream mogą przekształcić prosty szkic lub obrazek w dzieło przypominające twórczość Van Gogha czy Picassa.

3. Kuratorowanie Sztuki przez AI

Wystawa Biennale Whitney 2021 przedstawiła 64 oświadczenia kuratorskie i listy artystów, które zostały skomponowane przez program AI. O nazwie “Następne Biennale powinno być kuratorowane przez maszynę”, ta internetowa praca artystyczna wywołała niemałe poruszenie.

Po dwóch latach sztuczna inteligencja jeszcze bardziej umiejętnie przejmuje obowiązki kuratorskie. W tym roku wystawa “Algorytmiczny Cokół” połączyła ze sobą ekspozycję przygotowaną przez człowieka i tę przygotowaną przez AI. To wyraźne porównanie podkreśla również kluczowe pytania dotyczące wpływu tej nowej technologii na naszą kulturę wizualną.

Na bardziej indywidualnym poziomie, sztuczna inteligencja może również pomóc w tworzeniu rekomendacji i kuracji prywatnych kolekcji. To taki rodzaj sztucznej inteligencji w świecie sztuki, jak DJ w Spotify. Jednak w tym przypadku pomaga w kolekcjonowaniu dzieł sztuki, a nie w odkrywaniu nowych utworów muzycznych. Ta ostatnia aplikacja jest szczególnie przydatna na platformach internetowych, gdzie jest zbyt wiele opcji do przejrzenia dla jednego użytkownika. Sztuczna inteligencja może przeglądać ogromną ilość dzieł sztuki i sugerować pozycje odpowiadające gustowi użytkownika.

4. Prace Restauracyjne i Konserwacja

Jednym z najbardziej optymistycznych zastosowań sztucznej inteligencji w świecie sztuki jest jej wykorzystanie w dziedzinie restauracji i konserwacji dzieł sztuki. Nowe narzędzia pozwalają nam lepiej przewidzieć, jak oryginalnie wyglądałyby te dzieła, co pomaga nam podejmować lepsze decyzje w ich restauracji.

Najbardziej bezpośrednim sposobem, w jaki możemy wykorzystać tę technologię, jest analiza. Posiadamy wiele technik, które pozwalają zagłębić się w warstwy obrazu, by zobaczyć proces tworzenia starych mistrzów. Im bardziej doskonalimy nasze techniki obrazowania, tym więcej informacji generujemy. To może prowadzić do zalewu danych, gdzie nawet eksperci mają trudności z ich przetworzeniem. Jednak dla algorytmów uczenia maszynowego nie stanowi to ograniczenia.

Mogą również służyć do cyfrowego przywracania zdjęć. Laboratorium MACH w Cambridge dokonuje tego, znajdując miejsca, gdzie uszkodzenia są prawdopodobne, a następnie odtwarzając te sekcje. Znane jest przywrócenie oryginalnego rozmiaru obrazu Rembrandta za pomocą tej technologii. W 2021 roku obraz mistrza holenderskiego pt. “Straż nocna” (1642) powrócił do pełnego rozmiaru dzięki sztucznej inteligencji. Obraz ten został przycięty w 1715 roku, ale teraz możemy zobaczyć przybliżenie tego, co zostało utracone.

5. Interaktywna Sztuka

Tworzenie w pełni wciągających, interaktywnych doświadczeń artystycznych jest teraz znacznie łatwiejsze dzięki narzędziom sztucznej inteligencji. Te algorytmy uczenia maszynowego mogą być wykorzystywane do tworzenia instalacji lepiej reagujących na odwiedzających.

Doskonałym tego przykładem jest wystawa Borderless teamLab. teamLab to kolektyw artystów, programistów, inżynierów, animatorów CG, matematyków i architektów, którzy tworzą wciągające cyfrowe instalacje artystyczne. Wiele z ich prac wykorzystuje sztuczną inteligencję do zmiany i ewolucji w oparciu o ruchy i interakcje widzów, tworząc unikalne i dynamiczne doświadczenie dla każdego odwiedzającego.

Projekty te mogą również pomóc w budowaniu masowej współpracy między członkami publiczności, jak w przypadku Poem Portraits Es Devlin. Instalacja ta zachęca uczestników do dodania pojedynczego słowa do zbiorowego wiersza. Algorytm, przeszkolony na 25 milionach słów XIX-wiecznej poezji, generuje następnie unikalny wiersz dla każdego uczestnika, który jest wyświetlany na jego twarzy i dodawany do zbiorowego wiersza. Praca ta łączy uczenie maszynowe i sztukę partycypacyjną, tworząc wspólne doświadczenie, które jest jednocześnie osobiste i wspólnotowe.

Korzyści ze sztucznej inteligencji w świecie sztuki

W swojej praktyce artystycznej niektórzy artyści, jak Sougwen Chung i Anna Ridler, korzystają z sztucznej inteligencji (AI). W świecie handlu sztuką, narzędzia zasilane AI są wykorzystywane do zwiększania produktywności. Portal artsy przeprowadził rozmowy z różnymi osobami związanymi z rynkiem sztuki, w tym galerzystami, doradcami, domami aukcyjnymi i przedsiębiorcami, aby dowiedzieć się, jakie jest ich zdanie w sprawie wpływu AI na aktywność zakupową na rynku.

1. Usprawnienie pracy.

Według Dirka Bolla, wiceprzewodniczącego działu sztuki XX i XXI wieku w Christie’s w Londynie, kluczową wartością narzędzi AI dla domów aukcyjnych jest możliwość wydobywania i przetwarzania danych. “Od prawie dekady przygotowujemy naszą katalogizację i pracę specjalistów, kiedyś wykonywałem całą pracę ręcznie i zajmowało mi to kilka dni” – powiedział. “Teraz jest to zrobione w ułamku sekundy dzięki pomocy komputera, a następnie ręcznie edytowane i podwójnie sprawdzane przez nasze zespoły”.

Dzięki technologii sztucznej inteligencji, Boll i jego koledzy mają możliwość zrozumienia zachowań zbierania danych, interpretowania zmian na rynku, a nawet śledzenia działań publicznych osób związanych z ich pracą. “Nasza branża musi pracować na małej ilości danych w porównaniu do innych, więc jako rynek niszowy musimy nauczyć się lepiej wykorzystywać te dane” – dodał.

W dalszym ciągu Boll podkreśla, że zestawy danych dostarczane przez sztuczną inteligencję mogą jedynie przedstawić część historii. Niektóre wnioski, takie jak ocena popytu na konkretne dzieła sztuki, wymagają ręcznej edycji i interpretacji.

2. Identyfikacja Sztuki i Ocena Wartości

Kolejną zaletą sztucznej inteligencji w świecie sztuki jest jej zdolność do automatyzacji procesów rynkowych. Dzięki AI kolekcjonerzy i inwestorzy sztuki mogą teraz dokładniej oceniać wartość różnych dzieł sztuki. Ponadto, AI, przynajmniej teoretycznie, ma dostęp do danych z licznych archiwów historycznych, katalogów aukcyjnych i innych dokumentów, co umożliwia mu również wspomaganie procesu uwierzytelniania dzieł sztuki poprzez analizę elementów stylowych, rodzaju pigmentów i pociągnięć pędzla.

Ocena tych elementów jest często bardzo trudna do przeprowadzenia ręcznie. W styczniu 2023 roku, firma Art Recognition, szwajcarskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w sztucznej inteligencji, z 96% prawdopodobieństwem zidentyfikowała nieznany obraz jako dzieło znanego włoskiego mistrza malarza, Rafała. Po ustaleniu pochodzenia obrazu przez sztuczną inteligencję, różnica w cenie wynosiła setki milionów dolarów.

3. Narzędzie Umożliwiające Przemyślane Inwestycje. 

Sang Tanzer, założyciel niemieckiej platformy danych rynku sztuki AI Sang.art, uważa, że sztuczna inteligencja może zwiększyć dostęp do odpowiednich informacji o rynku sztuki, pomóc użytkownikom zrozumieć istniejące dane i pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących nabywania dzieł sztuki.

“Chcę zdemokratyzować i zapewnić przejrzystość na rynku sztuki, ponieważ 99% miłośników sztuki nie ma wiedzy na temat powodów, dla których warto kupować sztukę jako inwestycję

– powiedział.

Sang.art, który ma zostać uruchomiony pod koniec tego roku, umożliwi użytkownikom otrzymywanie okresowych powiadomień o artystach i galeriach, którymi są zainteresowani, zapewni generowane przez sztuczną inteligencję prognozy “wzrostu” dla początkujących artystów i odzwierciedli ponad 200 parametrów walidacji danych, od informacji biograficznych po historyczne rekordy sprzedaży. Tanzer dodał, że ma nadzieję na nawiązanie współpracy z dostawcami danych artystycznych po uruchomieniu narzędzia.

Brak publicznych danych dotyczących sprzedaży na rynku pierwotnym jest czynnikiem ograniczającym takie narzędzia do szacowania cen opartych na sztucznej inteligencji, zgodnie z Kirby z Addis Fine Art. “Jest tak wiele złożoności, zmienności i niepewności w tym, jak rynki dla różnych artystów się wahają, że nie wyobrażam sobie dokładnego modelu predykcyjnego”, powiedziała. “Długoterminowo może to przekształcić się w coś wykonalnego, ale ograniczona przejrzystość na rynku sprawia, że jestem zdenerwowana”.

Według Lee z Tina Kim Gallery:

Sztuczna inteligencja (AI) nie zastąpiła niczego tak naprawdę, ale współpracuje ze wszystkim. Ludzie mogą mieć być różne zdania na ten temat, ale nie widzę niczego, co byłoby całkowicie wolne od wpływu AI. Postrzegam to jako posiadanie inteligentnego współpracownika, który jest z nami zawsze, i dojdziemy do momentu, kiedy nie będziemy w stanie powiedzieć, czy to my wykonaliśmy zadanie, czy też nasz “współpracownik”.

4. AI jako Narzędzie Badawcze.

Dla Galerii Tiny Kim, która promuje międzynarodowych artystów współczesnych, sztuczna inteligencja okazała się pomocnym narzędziem badawczym, zwłaszcza przy tłumaczeniu tekstów. “Jest wiele pracy, która musi zostać wykonana podczas badania artystów historycznych spoza Zachodu” – powiedziała Diana Lee, która zarządza relacjami z artystami i mediami w galerii. “Na przykład, sposób zapisu języka koreańskiego w alfabecie łacińskim zmienił się w 1984 roku, więc sztuczna inteligencja pomaga nam zrozumieć to, co znajdujemy przed i po tej dacie.”

Według Lee, sztuczna inteligencja jest wykorzystywana przez pracowników galerii przy korespondencji z koreańskimi artystami, aby zapewnić odpowiedni ton ich e-maili dla odbiorcy, uwzględniając jego wiek i pokolenie. W wielu azjatyckich językach konieczne są drobne modyfikacje, aby uwzględnić przykładowo starszeństwo osoby, do której się zwracamy.

Na razie jednak Tina Kim Gallery nie przewiduje wykorzystania sztucznej inteligencji do rozważań dotyczących cen, według Lee. Powiedziała, że galeria współpracowała z wystarczającą liczbą artystów na różnych etapach ich kariery, aby zrozumieć, jakie powinny być następne kroki w kwestii ustalania cen we współpracy z artystami.

Wady sztucznej inteligencji w świecie sztuki.

Wcześniej pisałem o niektórych wyzwaniach, z jakimi już teraz boryka się rynek sztuki, jeśli chodzi o włączność. AI ma potencjał wzmocnienia tych wyzwań, ponieważ nie wszystkie miejsca mają taką samą dostępność do AI. Nierówny dostęp do AI bez wątpienia spowoduje nierównomierne tempo wzrostu na rynku sztuki w różnych regionach świata i może zwiększyć nierówności wewnątrz tego rynku.

1. Ograniczona Dostępność.

Dla doradczyni artystycznej Alainy Simone, która współpracuje z kilkoma artystami na Karaibach, ważne jest zrozumienie, że postęp technologiczny i jego przyjęcie nie zachodzą równomiernie we wszystkich dziedzinach sztuki – ani też nie odzwierciedla dokładnie danych dotyczących wszystkich artystów. “Musimy być trochę subtelni w naszym podejściu do technologii i uwzględniać miejsca, które nie mają do niej dostępu” – powiedziała, dodając, że informacje na temat artystów z bardziej odległych części świata mogą być ograniczone lub nawet nieistniejące. “To nie oznacza, że nie istnieją, to oznacza tylko, że musisz uzyskać te informacje z innego źródła”.

Aby odkryć tajemnice tworzenia dzieła sztuki i przeanalizować wszystkie użyte materiały malarskie, sztuczna inteligencja musi wykorzystać specjalistyczne techniki obrazowania, takie jak makro rentgenowska fluorescencja i hiper-spektralne obrazowanie. Nauka danych związana z AI jest również bardzo zaawansowana. Te techniki i nauka są jednak dalekie od powszechnego dostępu.

2. AI Wzbudza Niepokój.

Dla innych galerii, takich jak Addis Fine Art, sztuczna inteligencja stanowi szansę w przyszłości, ale nie jest zgodna z ich etosem w najbliższej perspektywie. “Odczuwalibyśmy pewien niepokój, gdyby sztuczna inteligencja zastępowała oryginalne ludzkie myśli” – powiedziała Kate Kirby, menedżer ds. sprzedaży i rozwoju biznesu w galerii.

“W przypadku pracy kuratorskiej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji istnieje cienka granica. Wyzwanie polega na dokładnym określeniu, gdzie ta granica się znajduje, z czym każdy będzie się spotykał w pewnym stopniu”.

Kirby słusznie zauważyła również, że większe galerie z lepiej wyposażonymi zespołami prawdopodobnie łatwiej będą mogły rozwijać swoje umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji i wdrażać ją wcześniej.

Jak Sztuczna Inteligencja Zmienia Rynek Sztuki? Dall·e 2024 04 05 15 03 48 An Expressionist Painting Featuring A Chaotic And Vivid Scene The Painting Is Dominated By Bold Abstract Shapes And A Vivid Palette Of Reds Blues  AI generator sztuki
Obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję

3. Nieprecyzyjne przewidywania.

Ponadto, chociaż na papierze sztuczna inteligencja może automatyzować różne procesy na rynku sztuki, w rzeczywistości brak publicznych danych dotyczących sprzedaży dzieł sztuki,  z których wiele odbywa się na rynku prywatnym, utrudnia dokładne przewidywania przez AI. Brak przejrzystości oznacza, że istotna część danych dotyczących rynku sztuki jest niedostępna dla sztucznej inteligencji, która polega na dużych zbiorach danych do trenowania swoich algorytmów i dokładnego przewidywania.

Brak kompleksowego zestawu dużych danych sprawia, że algorytmy sztucznej inteligencji są bardziej podatne na generowanie nieprawidłowego lub niekompletnego modelu danych. Niewystarczające dane prowadzą do modelu, który nie jest w stanie przewidzieć wyników z poziomem dokładności wymaganym w rzeczywistym świecie.

Osoby z doświadczeniem na rynku sztuki wiedzą, że ceny na rynkach mogą się zmieniać bez wyraźnego powodu. Sztuczna inteligencja (AI) nie jest w stanie przewidzieć tych zmian. Boris Pevzner, założyciel platformy Live Art opartej na AI, stwierdza, że mimo że AI może być użyte jako narzędzie wskazujące, nie jest w stanie przewidzieć rzeczywistych cen aukcyjnych.

Sztuczna inteligencja i Etyczne Obawy Artystów

Generatory sztuki, o których pisaliśmy powyżej, to programy zaprojektowane do tworzenia cyfrowych dzieł sztuki w zaledwie kilka sekund na podstawie poleceń użytkownika. Programy wyszkolone z obrazów chronionych prawem autorskim bez zgody oryginalnego twórcy.

Kiedyś sztuka wymagała umiejętności, techniki i czasu – teraz każdy z rozsądnym słownictwem może wejść na stronę internetową i użyć słów kluczowych, aby stworzyć “unikalne” dzieło sztuki w 5-10 sekund.

Chcąc być kiepskim artystą, masz szansę zostać artystą, a być może z czasem bardzo dobrym.

– JULIA CAMERON

Podczas gdy technologia jest stosunkowo nowa w swojej dostępności dla mas, wiele osób kwestionuje etykę programów, które mogą przyjąć podpowiedź taką jak “gwiaździste pole z kwiatami” i stworzyć obraz w czasie potrzebnym do ustawienia płótna na sztaludze. Dla artystów, którzy starali się rozwinąć charakterystyczny styl, możliwość wprowadzania podpowiedzi z prośbą o “sztukę w stylu…” bezpośrednio zagraża ich egzystencji.

Technologia stojąca za obrazami generowanymi przez sztuczną inteligencję “czerpie inspirację” z dzieł pieczołowicie tworzonych przez ludzkie ręce i umysły. Prace nieznanych osób publikowane w mediach społecznościowych są umieszczane w bazach danych obok dzieł starych mistrzów i współczesnych “geniuszy”. Informacje i dane gromadzone są bez ochrony i pozwolenia. Artyści nieświadomie wprowadzają swoje prace do baz danych bez zgody, a w wielu przypadkach bez możliwości rezygnacji.

Stawia to pod znakiem zapytania poniższe kwestie:

  • Jaki wpływ będzie miała sztuczna inteligencja na rynek sztuki i tradycyjnych artystów?
  • Czy firmy zrezygnują z grafików i wykorzystają sztuczną inteligencję do tworzenia swoich logo, mediów i prezentacji?
  • Czy ilustratorzy nie będą już potrzebni do publikacji książek z obrazkami i okładek?
  • Czy ludzie nie będą już zamawiać obrazów, zamiast tego zachęcając program do stworzenia dzieła w ich stylu?
  • W jakim stopniu sztukę generowaną przez AI można uznać za oryginalną lub kreatywną?
  • Kto jest odpowiedzialny za sztukę generowaną przez AI i kto jest jej właścicielem?
  • Czy sztuka generowana przez AI będzie odzwierciedlać uprzedzenia jej twórców i utrwalać istniejące nierówności?

W momencie pisania tego artykułu istnieją trzy główne publicznie dostępne generatory tekstu na obraz AI: DALL-E2, Midjourney i Stable Diffusion, a na horyzoncie pojawiają się kolejne.

Jak Sztuczna Inteligencja Zmienia Rynek Sztuki? What Is Ai 1  AI generator sztuki
Obraz wygenerowany przez Midjourney

Z głównej trójki, tylko Stable Diffusion był przejrzysty w kwestii tego, jak wyszkolił swoją sztuczną inteligencję. Mimo że firma stwierdziła, że “nie przeszukiwała Internetu i nie znajdowała obrazów samodzielnie”, to jeśli podąży się za tropem wystarczająco daleko, kończy się on na Common Crawl, organizacji non-profit, która zapewnia otwarty dostęp do przeszukiwania miliardów stron internetowych miesięcznie. Stron wypełnionych obrazami stworzonymi przez osoby, którym nie zezwolono na włączenie lub wyłączenie, zasadniczo niszcząc prawa autorskie.

Spekuluje się, że DALL-E2 i Midjourney korzystają z tej samej technologii i baz danych co Stable Diffusion.

To właśnie kwestie związane ze zgodą doprowadziły niektóre platformy do całkowitego zakazu pracy generowanej przez sztuczną inteligencję. Dwa z największych amerykańskich konwentów anime zakazały sztuki generowanej przez AI, podobnie jak wielu artystów i redaktorów pracujących w branży komiksowej.

Powiem to teraz; jeśli prześlesz mi obraz sztucznej inteligencji w celu zdobycia pracy, a ja się o tym dowiem, zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby upewnić się, że zostaniesz wyeliminowany z branży komiksowej. W tej branży nie ma miejsca dla oszustów.

– JON MOISSAN | ACQUISITIONS EDITOR BOOM! STUDIOS NA TWITTERZE 15 GRUDNIA 2022 R.

Zwolennicy generatorów AI-art proponują, że umożliwią one artystom szybkie tworzenie prototypów dla klientów przed rozpoczęciem samodzielnej pracy, a także pozwolą na nowe sposoby tworzenia i staną się bardziej wydajne. Jednak każdy zawód, który wymaga kreatywności i talentu artystycznego, jest zagrożony przez technologię, której zdolność do dokładnego spełniania podpowiedzi może tylko rosnąć, gdy użytkownicy stają się bardziej świadomi programu i zgłaszają więcej żądań.

Sztuka generowana przez sztuczną inteligencję już teraz odbiera pieniądze artystom: Botto, sztuczna inteligencja, tworzy 350 nowych obrazów tygodniowo. Obrazy te są udostępniane i poddawane głosowaniu, zanim zostaną przekształcone w NFT i sprzedane na aukcji. Do tej pory sprzedane prace osiągnęły wartość prawie 1 miliona USD. To znaczna kwota, która potencjalnie mogła trafić do społeczności artystycznej.

W grudniu 2022 r. Midjourney został wykorzystany do stworzenia książki dla dzieci w ciągu jednego weekendu. 13 ilustracji, które kiedyś zostałyby stworzone przez ilustratora, zostało stworzonych przez program komputerowy wyszkolony na podstawie prac innych artystów. Książka jest już dostępna na Amazon.

Sztuka generowana przez AI jest również zgłaszana do konkursów sztuki cyfrowej, w których twórcy konkursów nie mieli czasu na przejrzenie i zdefiniowanie zasad dotyczących kwalifikowalności prac stworzonych przez połączenie prac milionów artystów. Należy zadać pytania o sprawiedliwość oceniania obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję w porównaniu z pracami artystów, którzy musieli rozwijać swoje umiejętności, techniki i wizję przez wiele godzin, miesięcy i lat. Konkursy takie jak Beautiful Bizarre Art Prize zdecydowały się zakazać wprowadzania sztuki generowanej przez sztuczną inteligencję w uczciwości wobec twórców, podczas gdy inne nie podjęły jeszcze zdecydowanych decyzji. Bez jasności, szanse są ułożone przeciwko indywidualnym artystom na korzyść dzieła sztuki wygenerowanego maszynowo.

Wszyscy świadomie lub nie wykorzystujemy otaczające nas obrazy jako inspirację dla naszych własnych dzieł. Różnica polega na tym, że sztuka generowana przez sztuczną inteligencję “próbkuje” dzieła sztuki, zamiast je interpretować… Programy te naruszają prawa autorskie artystów, wykorzystują sztukę udostępnianą przez artystę w dowolnym miejscu w Internecie, aby “wytrenować” swój algorytm.

– DORIS ROSE

Własność sztuki generowanej przez AI to kolejny obszar, w którym brakuje jasności. Tradycyjnie twórca dzieła miał prawo do powielania, rozpowszechniania, wyświetlania lub tworzenia dzieł pochodnych opartych na oryginale. Mógł on przyznać lub odmówić tych praw innym. Coś, co zostało odebrane przez bazy danych zasilające i uczące te SI.
Prawo własności, gdy obraz jest tworzony przez sztuczną inteligencję, jest znacznie mniej jasne niż w przypadku tradycyjnych form sztuki, a większość praw autorskich nie obejmuje obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję.

Kto jest właścicielem dzieł stworzonych za pomocą tych algorytmów? Dawca podpowiedzi? Sama sztuczna inteligencja? Zespół lub osoba stojąca za generatorem sztuki AI?

Zespoły Midjourney zezwalają innym na wykorzystywanie i remiksowanie twoich obrazów i ograniczają możliwość ich sprzedaży lub zarabiania na nich, chyba że jesteś właścicielem płatnego konta. Stable Diffusion nie rości sobie żadnych praw, pod warunkiem, że zawartość obrazu nie jest nielegalna lub szkodliwa, podczas gdy warunki DALL-E są niejasne. Nie ma precedensu prawnego dotyczącego praw autorskich lub własności obrazów stworzonych przez AI, co dodatkowo pozwala na wykorzystanie pracy twórców, którzy byli podstawą tych generatorów.

Kolejną kwestią, którą należy się zająć, są uprzedzenia nieodłącznie związane z obrazami tworzonymi przez sztuczną inteligencję. Lensa, aplikacja sztucznej inteligencji, która zyskała popularność na TikTok, rozjaśniła czarną skórę, wyszczupliła użytkowników i wygenerowała hiper-seksualne i półnagie wyniki dla wielu kobiet, pomimo korzystania ze zdjęć w ubraniach.

Aplikacja nie tylko generuje akty, ale także przypisuje ich obrazom karykaturalnie seksualne cechy, takie jak zmysłowe pozy i gigantyczne piersi. Ja, na przykład, otrzymałam kilka w pełni nagich wyników, mimo że przesłałam tylko zdjęcia głowy.

– OLIVIA SNOW

Podążanie w kierunku białych rysów i seksualizowanych kobiet to nie jedyne uprzedzenia obecne w generatorach sztuki AI. W przypadku DALL-E dane treningowe zostały przefiltrowane w celu ograniczenia brutalnych lub seksualnych obrazów, co nieumyślnie spowodowało, że powstało mniej kobiet, co mówi o przedstawianiu kobiet w historii. Stable Diffusion nie ma ograniczeń co do rodzaju treści, które użytkownicy mogą generować, w tym obrazów seksualnych lub brutalnych, co prowadzi do ryzyka głębokich podróbek i pornografii zemsty. Zachęty do generowania osób z różnych kultur i regionów w historii są często postrzegane jako mające głównie białe cechy, co zmniejsza widoczność różnych kultur i ras w sztuce.

DeviantArt podjął próbę rozwiązania niektórych problemów związanych ze sztuką generowaną przez AI, uruchamiając własny generator obrazów AI o nazwie DreamUp. W oparciu o program Stability AI, planuje on ograniczyć bezpośrednie i celowe kopiowanie, dając artystom na platformie możliwość rezygnacji z indeksowania ich sztuki. Może to być jednak zbyt mało i zbyt późno, ponieważ dane milionów artystów zostały już przeszukane bez ich zgody lub wiedzy.

Z kolei ArtStation, uważana za jedną z wiodących platform dla artystów do prezentowania swoich prac, wydała w styczniu 2023 r. aktualizację, która umożliwiła artystom oznaczanie swoich prac jako “NoAI”. Ten tag teoretycznie powstrzyma roboty indeksujące obrazy przed umieszczaniem prac w swoich bazach danych, niezależnie od tego, co zdecydują prawa autorskie. Artyści korzystający z platformy krytykowali, że jest to dodatkowy krok, który artysta musi podjąć, zamiast być ustawieniem domyślnym. ArtStation nadal będzie zezwalać na publikowanie prac AI na platformie, ale zachęca swoich użytkowników do zachowania “przejrzystości w tym procesie”.

Choć wciąż w powijakach, potencjalny wpływ sztuki generowanej przez sztuczną inteligencję na artystów i sztukę jest ogromny. W styczniu 2023 r. trzech artystów złożyło pozew o naruszenie praw autorskich przeciwko Stability AI, Midjourney i DeviantArt za naruszenie praw milionów artystów bez ich zgody. Stability AI zostało również pozwane przez Getty Images za wykorzystanie swoich obrazów w danych szkoleniowych. Decyzja w sprawie tych pozwów będzie miała głęboki wpływ na wpływ sztuki generowanej przez sztuczną inteligencję.

Praktyka artystyczna, podobnie jak medycyna, jest przedsięwzięciem ludzkim, opartym ostatecznie na komunikacji międzyludzkiej. Sztuczna inteligencja trwale skomplikuje tę dynamikę. Czy komputer może tworzyć dzieła sztuki, które wyrażają i uczą ludzkiego doświadczenia? Nie chodzi tu o technologię w sztuce, ale o etykę.

– SAM ANDERSON RAMOS, MFA

Często skupiamy się na korzyściach płynących z technologii, a jest ich wiele. Jednak jeśli chodzi o sztukę, musimy również zadać sobie pytanie, czy koszty zaczynają przewyższać zyski.

Przyszłość AI w świecie sztuki.

Sztuczna inteligencja (AI) coraz bardziej staje się powszechna w branży artystycznej, ale nie musi być postrzegana jako zagrożenie. Wielu ludzi uważa AI za niebezpieczne narzędzie, ale nie trzeba tak go postrzegać. Zamiast stanowić zastępstwo dla ludzkiej wiedzy i doświadczenia, powinniśmy traktować AI jako narzędzie postępu, które może być wykorzystane obok ludzi, aby poprawić jakość ich pracy.

Przemysł sztuki powinien przyglądać się sztucznej inteligencji z ciekawością, a nie zaniepokojeniem.

Jak Sztuczna Inteligencja Zmienia Rynek Sztuki? Dall·e 2024 04 05 15 14 18 A Museum Wall Filled With Paintings In Various Styles Ranging From Impressionism To Abstract Renaissance Cubism And Modern Art Each Painting Is U  AI generator sztuki
Obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję

Podsumowanie.

Wpływ sztuki opartej na sztucznej inteligencji na rynek sztuki i tradycyjne branże jest przedmiotem ciągłej debaty i dyskusji. Niektórzy uważają, że sztuka oparta na sztucznej inteligencji może przynieść nowe możliwości i emocje na rynku sztuki, czyniąc go bardziej dostępnym i umożliwiając nowe formy twórczej ekspresji. Jednocześnie istnieją obawy, że rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji w tworzeniu sztuki może zdewaluować tradycyjne formy sztuki i zmniejszyć znaczenie dłoni artysty i osobistego dotyku. Świat jest podzielony w tej sferze, a ludzie mają uzasadnione powody by nie ufać AI. 

W tradycyjnych branżach, takich jak reklama, projektowanie wnętrz i projektowanie produktów, wykorzystanie sztuki i obrazów opartych na sztucznej inteligencji może przynieść większą wydajność, oszczędność kosztów i zapewnić nowe możliwości. Istnieją jednak również obawy, że rosnąca zależność od sztucznej inteligencji w tych branżach może prowadzić do utraty unikalnych perspektyw i ludzkiego charakteru oraz potencjalnie skutkować homogenizacją projektowania.

To, czy sztuka oparta na sztucznej inteligencji będzie dobra czy zła dla rynku sztuki i tradycyjnych branż, dopiero się okaże. Wpływ sztuki opartej na sztucznej inteligencji będzie prawdopodobnie różny w zależności od kontekstu i przypadku użycia, ale jej gwałtowny wzrost do tej pory jest cudem samym w sobie.

Źródła: Christies.com

oneartnation.com

beautifulbizarre.net

dzltecbank.com

artsy.net

forbes.com

Udostępnij:
Zestaw domyślny Soa Hub

Galeria Sztuki Współczesnej w Warszawie

Wystawy artystów zaangażowanych. Unikatowe dzieła sztuki z dziedzin: malarstwo, rzeźba, grafika. 

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Oceń

Tylko zalogowani użytkownicy mogą oceniać

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen 0

Brak ocen. Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Czy ten artykuł był przydatny?
TakNie
Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?