Aneta i Filip Gębscy to artystyczne małżeństwo o świeżym spojrzeniu na sztukę. Ich wszechstronność i pasja sprawiły, że ich twórczość, zarówno indywidualna, jak i wspólna, cieszy się uznaniem w różnych sferach artystycznych i kreatywnych. Prześledźmy ich drogi artystyczne i co zaprowadziło ich tu, gdzie teraz są.
Aneta Gębska z domu Arkit, urodziła się i wychowała na Śląsku. Już w wieku 7 lat odkryła pasję do fotografii, która od tego momentu stała się nieodłączną częścią jej życia.
W 1994 r. rozpoczęła naukę w Liceum Plastycznym w Katowicach. Jej edukacja rozwijała się w pracowniach grafiki komputerowej i liternictwa, prowadzonych przez renomowanego profesora Wiesława Gdowicza. W 1999 roku podjęła studia na kierunku Wzornictwo w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu. To właśnie tam zdobyła umiejętności z zakresu wzornictwa, rysunku i malarstwa, by następnie obronić swój dyplom pod skrzydłami profesora Andrzeja Macieja Łubowskiego. W tym samym roku otrzymała propozycję pracy w międzynarodowej agencji reklamowej OGILVY w Warszawie, a następnie w Young&Rubicam Poland na stanowisku Head of Art&Design. To doświadczenie w dziedzinie reklamy i designu pomogło jej rozwijać kreatywność i umiejętności artystyczne.
Aneta Gębska od zawsze była osobą aktywną i zdolną, co zaowocowało zdobyciem kilku nagród i wyróżnień w branży reklamowej. Była laureatką prestiżowych konkursów, takich jak EFFIE oraz Golden Drum w Portorož. Jej talent i zaangażowanie przyniosły jej uznanie w środowisku reklamowym.
Od 2009 roku Aneta Gębska skupiła się zawodowo na fotografii. Jej praca obejmuje różne dziedziny, takie jak fotografia modowa, reklamowa oraz artystyczna. Jej prace wyróżniają się unikalnym stylem i wrażliwością na detale.
Filip Gębski: urodził się w Warszawie, a jego pierwsze kroki artystyczne zaczęły się gdy miał zaledwie 6 lat. To wtedy, siedząc pod portretem szlachcica w Muzeum Narodowym w Warszawie, stworzył swój pierwszy rysunek. Od tego momentu bezustannie i z niezmiennym zapałem korzysta z tego medium, pogłębiając swoje umiejętności i wyrażając siebie poprzez sztukę. Dość wcześnie zaczął się również interesować światem filmu i teatru – w dzieciństwie zagrał w kilkunastu filmach i zdobywał doświadczenie w dziedzinie dubbingu. W czasie stanu wojennego zagrał w sztuce pt. „Upadek” w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hubnera w Warszawie.
Wcielając się w rolę Gawrosza, zdobył uznanie i zapisał się w historii lokalnej sceny teatralnej. W 1991 roku Filip Gębski rozpoczął studia na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego edukacja była wszechstronna – uczył się malarstwa i rysunku pod kierunkiem Zygmunta Magnera, typografii pod okiem Lecha Majewskiego. Dyplom obronił w pracowni ilustracji prowadzonej przez Janusza Stannego, a także zdobył aneks u profesora Leszka Hołdanowicza, co potwierdzało jego głęboką wiedzę i umiejętności artystyczne.
Przez wiele lat Filip Gębski pracował w dziedzinie reklamy w agencji DDB, gdzie nie tylko zdobył wiele nagród w konkursach reklamowych w kraju i za granicą, ale również rozwijał się jako kreatywny specjalista.
Aneta i Filip Gębscy od 8 lat tworzą wspólne projekty artystyczne. W 2018 r. otworzyli własne Atelier [1], w którym powstają ich unikatowe dzieła. Od 3 lat współpracują kreatywnie z polskim reżyserem Jerzym Skolimowskim [2]. Współpraca z reżyserem zaowocowała m.in. plakatami do filmu „IO” – filmu nominowanego do Oskara, laureata Nagrody Jury w Cannes 2022. Ich praca zakwalifikowała się na tegoroczne Międzynarodowe Biennale Plakatu w
Warszawie.
W 2021 małżeństwo miało pierwszą wspólną wystawę zatytułowaną „MARRIAGE”, która odbyła się pod patronatem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa odbyła się w Galerii Oranżeria w Pałacu w Jabłonnej. Kuratorem tego przedsięwzięcia był prof. Stanisław Wieczorek. Wydarzenie było dla nich okazją do zaprezentowania swojej autorskiej techniki „Mirage” będącej połączeniem fotografii i rysunku. Prace, tworzone głównie ołówkiem i cienkopisem, charakteryzuje intensywna głębia koloru i precyzja detalu. „Mirage” jest efektem ich nietuzinkowego podejścia do sztuki, wnoszącym nowe spojrzenie do dziedziny sztuki współczesnej.
Prace Państwa Gębskich tworzone techniką „Mirage” będzie można obejrzeć na wystawie organizowanej w Station o Art, towarzyszącej 28 edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu [3].
Serdecznie zapraszamy na wydarzenie w galerii sztuki współczesnej Station of Art