Bizantyjska nostalgia w CSW

Bizantyjska nostalgia w CSW Projekt Bez Nazwy 11  csw warszawa

Tadeusz Kantor opisał twórczość Jerzego Nowosielskiego jako “Bizantyjską nostalgię”, celebrując stulecie jego urodzin. Malarstwo Nowosielskiego, które zachwyca współistnieniem takich przeciwieństw jak sacrum i profanum, duchowość i cielesność, czy mistyka i racjonalność, zainicjowało powstanie wystawy. Jego dzieła, mieszając elementy kultury Wschodu i Zachodu, stanowią wyraz metafizycznych dążeń artysty. Wystawa “Bizantyjska nostalgia” eksploruje związki między polską a ukraińską sztuką, szukając ich wspólnych korzeni w kulturze i dążeniu do ponadczasowej, metafizycznej rzeczywistości. Sztuka współczesna, inaczej niż w przeszłości, koncentruje się na przekazywaniu bieżących znaczeń, od filozofii po psychoanalizę.

Potrzeba „zajrzenia za kulisy” w sztuce jest porównywalna do podstawowego instynktu, który skłania nas do zastanawiania się, co lub kto kryje się za dziełem. Jeśli niegdyś była to obecność Boga, to co reprezentuje teraz? Czy jest to pustka, a może “Wielkie Nic”, jak sugerował Kazimierz Malewicz? Przyjęło się myśleć, że awangarda skupiała się na eksperymentach formalnych, jednak jej głównym celem było dążenie do odkrycia „wyższej rzeczywistości”. Początki ruchów awangardowych, takich jak suprematyzm czy surrealizm, były związane z przekonaniem o ważności świata pozazmysłowego.

Modernizm połowy XX wieku, od abstrakcyjnego ekspresjonizmu po minimalizm, wprowadził ideę „obiektu tautologicznego”, eliminując tradycyjne pojęcie obrazu. Dzieła sztuki przestały odzwierciedlać rzeczywistość, zaczęły po prostu istnieć. W ten sposób, koncepcja mimesis, która napędzała sztukę od starożytności, zdaje się zanikać. Sztuka, która definiuje samą siebie, miała zastąpić absolut, stając się nowym Bogiem. Współczesne przekonanie o tym, że głęboką istotą dzieła jest „dzieło samo w sobie”, stanowi dziś jeden z dominujących trendów. Dodatkowo, popularna jest postmodernistyczna metafizyka, według której obraz kryje w sobie całą historię sztuki, będąc nieskończonym labiryntem aluzji. To rozważania, które można rozwijać w nieskończoność, a różnorodne pojmowanie „pełni” obrazu bywa różne. To właśnie z koncentracją na metafizycznym wymiarze sztuki wybrano artystów z różnych pokoleń i nurtów do wystawy.

Kurator wystawy: Viktoria Burlaka

Miejsce:

CSW Zamek Ujazdowski 

ul. Jazdów 2, Warszawa

Czas:

26.01 – 2.06.2024

Źródło:
Udostępnij:
Zestaw domyślny Soa Hub

Galeria Sztuki Współczesnej w Warszawie

Wystawy artystów zaangażowanych. Unikatowe dzieła sztuki z dziedzin: malarstwo, rzeźba, grafika. 

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Oceń

Tylko zalogowani użytkownicy mogą oceniać

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen 0

Brak ocen. Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Czy ten artykuł był przydatny?
TakNie
Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?