Rafał Labijak

Informacja ogólna o artyście

Dzieła Labijaka nie mają wydźwięku religijnego per se, ani też nie są ilustracją jego zainteresowań naukowych, ale ich podłożem pozostaje religia i nauka.

– Anna Kołacka

Biografia / Wykształcenie

Rafał Labijak (ur. 1968) malarz mieszkający w Poznaniu, aktywny w Poznaniu, Berlinie i Ostrawie, gdzie w latach 2015-2016 tworzył na terenie zrewitalizowanego poprzemysłowego kompleksu hutniczo-górniczego Vitkovice. Absolwent malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w pracowni prof. UAP Wojciecha Gorączniaka. W latach 1987-1992 studiował na Politechnice Poznańskiej. W 2004-2005 wolny słuchacz w VIII Pracowni prof. Józefa Walczaka w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2014 uczestniczył w Plenerach i Spotkaniach Sztuki i Działań Społecznych organizowanych przez prof. Janusza Marciniaka (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) i Fundację Signum. Jego malarstwo oscyluje wokół tematów związanych z komunikacją w ponowoczesnym świecie, poprzemysłowymi pejzażami, mediatyzowaniem rzeczywistości wirtualnej, uwagą i jej deficytem oraz społecznymi relacjami w epoce smartfonowej rewolucji. Stosuje techniki tradycyjne, takie jak olej i akryl na płótnie, monotypia, a także eksperymentuje z technikami własnymi.

Nurt / Kierunek w sztuce

Wybrane opinie o twórczości Rafała Labijaka.

Janusz Marciniak:

Malarstwo pomaga mu w odkrywaniu sztuki jako istotnej części życia, domeny piękna estetycznego i etycznego. Ułatwia zrozumienie dzieł natury i kultury. Pogłębia jego wrażliwość i kształci smak, którego przejawem w odniesieniu na przykład do świata przedmiotów użytkowych jest upodobanie Labijaka do prostoty (…)
Malarstwo to dla niego sposób kontemplacji i przeżywania świata, narzędzie samopoznania i wizualizacji tego, co dzieje się w wyobraźni i życiu wewnętrznym. Przy pomocy malarstwa określa swoją podmiotowość i buduje relacje ze światem. Urzekającą cechą Labijaka – miłośnika sztuki i malarza jest towarzyszące mu od początku przygody z malarstwem przeświadczenie o wyjątkowości tej dyscypliny.
Dzięki malarstwu Labijak uważniej wpatruje się w świat i doświadcza olśnień. Intuicja wspiera go w malarstwie i w życiu. Jest artystą, który wie, że w sztuce intuicja i jej zaplecze – podświadomość nie kłócą się z poznaniem zmysłowym i nie przeczą temu, co empiryczne i intelektualne. Wie, że sztuka prowadzi nas w stronę życia i czasami wyjaśnia jego tajemnicę.

Ewelina Jarosz:

Rafał Labijak należy do grupy malarzy, którzy dostrzegają nieusuwalny ślad cywilizacyjnej zmiany w swoich obrazach. Znaczący impuls dla powstawania jego prac stanowi potrzeba przekierowania uwagi z ekranu smartfona z powrotem na tradycyjny obraz artystyczny. Jego prace figuratywne proponują skupienie na treściach społecznych, wynikających z obserwacji historycznych przemian dotyczących koncentracji i rozproszenia uwagi. Z kolei w pracach abstrakcyjnych artysta zastosował trik związany z przechwyceniem właściwości elektronicznych ekranów w celu ponownego zwrócenia uwagi widzów na medium malarskie (…)
Niekiedy obraz malarski wynika z projektowania na płótno dostrzeganych przez artystę momentów przenikania się „zewnętrznych” i „wewnętrznych” wymiarów rzeczywistości, co pokazuje umowny charakter podziałów i klasyfikacji (…)

Wojciech Gorączniak:

Rafał Labijak stosuje sobie tylko właściwy, wizualny kod znaczeń (…) Jego obrazy oparte są często na surrealistycznej poetyce, w której istotne znaczenie odgrywa niewytłumaczalna „logika” marzenia sennego. Rozpoznawalne elementy rzeczywistości trwają w dziwnym stanie nieważkości, unoszą się w niemożliwych przestrzeniach budzących niepokojące skojarzenia z czymś wewnętrznym i organicznym. Twórczość Rafała Labijaka polega przede wszystkim na wizualnej rekonstrukcji emocji, które powinny wywołać w odbiorcy rezonans. Bez wątpienia kluczem do tego malarstwa nie jest wiedza, ale odczucie.

Wystawy artysty

Wybrane wystawy indywidualne:
2013 Muzeum Pracownia Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu. Malarstwo Rafała Labijaka. Kurator: Janusz Marciniak. Katalog Malarstwo Rafała Labijaka, red. J. Marciniak, Poznań 2013.
2016 Ostrava, Dolni Oblast Vitkovice. Rafał Labijak: malarstwo. Kurator: Wojciech Gorączniak. Katalog Rafał Labijak: malarstwo, red. W. Gorączniak, R. Labijak, J. Marciniak, tłum. M. Turski, Poznań-Ostrava 2016.
2020 Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Smart Canvas: malarstwo Rafał Labijaka. Kuratorka: Ewelina Jarosz. Katalog Rafał Labijak Smart Canvas, red. E.Jarosz, Sopot.
2021 Galeria MO w Poznaniu. Pralnia, Rafał Labijak. Kurator: Tomasz Desko, Poznań.
2021 Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. Rejestracje, Rafał Labijak. Kurator: Dariusz Subocz, Grębocin.
2023 Galeria Sztuki Współczesnej w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu –“Sztuka Kochania – Malarstwo Rafała Labijaka wyśpiewane w poezji Dominika Górnego”, Poznań.

Wybrane wystawy zbiorowe:
2016 Collegium Phisicum UAM; wystawa w Galerii Jednego Obrazu,
2018 Galeria Refektarz, Krotoszyn, wystawa zbiorowa Empatia: sztuka i życie, kurator: prof. Janusz Marciniak. Wystawie towarzyszył katalog.
2022 Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, Czeladź; 10 Głosów Malarstwa; kurator: Grzegorz Ratajczyk. Wystawie towarzyszył katalog.
2022 Exhibizone/Biafarin, Happines, Ontario, Kanada.
2023 Exhibizone/Biafarin, Anti-WAR, Ontario, Kanada.
2023 DESA Unicum, Sztuka dzisiaj-wybór kuratora, kurator: firma modowa Solar, Warszawa.
2024 on*arte x Boutique Office, How ART You, Poznań.
2024 Galeria Gong, Polska Abstrakcja i Świat, Ostrava, Czechy.

Udostępnij:

Dzieła autora w sprzedaży

Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Szukasz prac tego artysty?

Napisz lub skontaktuj się z nami telefonicznie +48 518 268 947
Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?