W swojej twórczości artystka opowiada o codzienności, której się boi i która zarazem ją fascynuje. Wspomnienie zabaw i gier z podwórka daje jej poczucie bezpieczeństwa. Chciałaby znowu być dzieckiem. Beztroskie dzieciństwo – to szkielet jej obrazów. Kolejne lata życia, doświadczenia, choroby, otoczenie – zmieniły wymiar zabawy – zmieniły zasady gry. Zadaje pytania: Z kim grasz? W co się bawisz?
Urodzona w 1985. Malarka, projektantka graficzna oraz pedagog. Jej prace można zobaczyć w wielu magazynach oraz książkach. Swoje obrazy prezentowała na wystawach indywidualnych jak i zbiorowych. Wyróżniona przez magazyn Hiro na Targach Plakatu organizowanych przez Andrzeja Pągowskiego. Sam artysta pisze o niej tak:
“Z pracami Karoliny Smorawskiej po raz pierwszy zetknąłem się na Targach Plakatu w Warszawie i już wtedy zwróciłem uwagę na prace artystki, która główną bohaterką swoich grafik uczyniła kobietę. Pokazuje ją zawsze emocjonalnie, przeważnie w kolorach, które mogą wydawać się zgaszone, jednak w jej kompozycjach działają intensywnie i zauważalnie. Sama mówi o sobie: Lubię dobry papier i mocny kolor. Właśnie ten specyficzny kolor jest znakiem rozpoznawczym jej grafik. Prace Smorawskiej czasem przypominają drzeworyty lub sitodruki, przez co zyskują dodatkową urodę i wartość artystyczną. Świetnie łączą ładunek artystyczny z ważnym, czasem komentującym problemy kobiet tematem. Tak przedstawiona kobieta, jak pokazuje to Smorawska nie pozostawia widza obojętnym i mnie też nie pozostawiła.”
“(…) Sztuka Karolina Smorawskiej, rozgrywa się zarówno w medium grafiki jak i malarstwa. Smorawska operuje śmiało kolorem oraz daleko posuniętym uproszczeniem ukazanych motywów, akcentując jednocześnie silny potencjał emocjonalny swych dzieł. Bohaterką twórczości tej autorki jest najczęściej kobieta, lecz sposób jej ukazania prowokuje ewidentną wieloznaczność treści obrazu malarskiego bądź graficznego – co okazać się może bardzo inspirujące dla potencjalnych odbiorców wspomnianych kompozycji.” / dr. hab. Rafał Beattner – Łubowski.
2022, Nagroda Starosty Pilskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury
2025 © SoA Gallery
Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art