Joanna Zając-Slapničar

Informacja ogólna o artystce

Joanna Zając-Slapničar zajmuje się przede wszystkim malarstwem na płótnie, akwarelą oraz ilustracją, ale też projektowaniem graficznym i edukacją.
W swojej twórczości malarskiej posługuje się własną techniką – mieszaniną tempery jajecznej, oleju oraz różnych elementów, które nadają specyficzną fakturę obrazom. Bardzo chętnie tworzy też prace w technice akwareli na papierze.
Joanna Zając-Slapničar jest niezwykle wrażliwa na kolory. Ujawnia ich pierwotną wyrazistość, siłę sugestywną, wartość symboliczną i duchową. Jej kolory są słoneczne i ciepłe, lub chłodne, bogate w kolor i światło. Skomponowane w harmonijnej skali kolorystycznej działają na widza uspokajająco, a subtelne przejścia tonalne tworzą poczucie bezgraniczności. Złudzenie przestrzenne jest dodatkowo wzmocnione przez charakterystycznie nałożone warstwy. Kolor jest materią, raz ażurową, delikatną, raz mocnym impastem,.
Dla Joanny Zając-Slapničar inspiracją jest życie codzienne, a sztuka stanowi komentarz na temat świata i otaczających ją ludzi. Po części bliskie są jej idee pragmatycznej estetyki Johna Deweya. Dewey rozumie dzieła sztuki jako zintensyfikowane formy doświadczenia, gdy mówi: „Każde zwykłe, codzienne doświadczenie oferuje nam możliwość przeżycia estetycznego, każde doświadczenie jest potencjalnym zalążkiem sztuki”. W swoich pracach artystka przenosi indywidualne, intymne doświadczenie na pole sztuki. Świat kobiety, zmagania się z rzeczywistością, podróże, rozmyślania o życiu i emocje towarzyszące zwykłym – niezwykłym wydarzeniom są myślą przewodnią większości prac. Poszukuje też lekkości i piękna, które jest reakcją na trudy dnia codziennego.
W obrazach zawsze pojawia się narracja i elementy abstrakcyjne jednocześnie. Formy zaczerpnięte z konkretnego świata – przede wszystkim postacie figuralne, ukazane w sylwetce, wchodzą w warstwową scenę malarstwa. Niezależnie od artystycznego i formalnego wcielenia stają się bohaterami akcji, mieszkańcami spokojnego, cichego krajobrazu o wymiarze głębi, krajobrazu prostego, choć pozbawionego szczegółów. I tak autorka sięgając do emocji, relacji międzyludzkich, do korzeni i podróży opowiada nam pośrednio o odwiecznych analogiach życia.

Biografia / Wykształcenie

Joanna Zając-Slapničar jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Wydziału Edukacji Artystycznej (dyplom z malarstwa u prof. Piotra C. Kowalskiego, 2004). W 2003 roku otrzymała stypendium na Akademii Sztuk Pięknych w Lublanie, w Słowenii na Wydziale Projektowania Graficznego. Na tej uczelni w 2016 roku ukończyła także studia podyplomowe, kierunek Wideo, zakończone dyplomem u prof. Srečo Dragana. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), Związku Artystów Plastyków w Lublanie (DLUL) oraz sekcji Ilustratorów.
Zajmuje się przede wszystkim malarstwem, ilustracją i projektowaniem graficznym. Prowadzi również Fundację Arcy Arty i pracownię autorską w Żywcu, gdzie tworzy i organizuje zajęcia plastyczne oraz warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych.

Swoje prace prezentowała na wystawach w Polsce i za granicą. W dorobku ma ponad 30 wystaw indywidualnych i 180 zbiorowych oraz udział w międzynarodowych projektach, sympozjach i plenerach artystycznych.

W 2008 roku nagrodzona za najlepszą akwarelę w XLIII Międzynarodowym konkursie malarskim w Piranie (Słowenia); w 2016 wyróżniona na Międzynarodowej wystawie Akwareli w Budapeszcie, na Węgrzech, w 2017 roku otrzymała I nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym KOLAŻ – ASAMBLAŻ w Olkuszu; w 2018 roku znalazła się ze swoją akwarelą w ‘Top 20’ na V Międzynarodowym Biennale Akwareli w Belgradzie, Serbii; a w 2024 roku jej akwarela uplasowała się w Top 50 na międzynarodowej wystawie akwareli VietnamInAcquarello 2024, w Hanoi w Wietnamie.

Brała udział w 10, 12 i 14 Słoweńskim Biennale Ilustracji (2012, 2016, 2021) oraz 25 Biennale Ilustracji w Bratysławie, Słowacji (2015).
Miała okazję ilustrować książki dla dzieci i młodzieży w Polsce i Słowenii, między innymi polski przekład humorystycznej przypowieści Josipa Jurčiča pt “Proces kozła w Wiśniowej Górze”, wydany podczas przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej i 20-lecia niepodległości Republiki Słowenii.
Od dłuższego czasu ilustruje teksty Pani Teresy Jadczak Szumiło, psycholożki i założycielki Polskiego Instytutu Traumy oraz współpracuje też jako ilustrator z Newsweek Psychologia Nastolatka i Psychologia dziecka.
Specjalne miejsce w twórczości zajmuje ilustrowanie poezji, która swoją delikatnością idealnie współgra z ulubioną techniką akwareli.

Nurt / Kierunek w sztuce

Obrazy Joanny Zając-Slapničar zawierają elementy łatwe do rozszyfrowania, figuratywne. Nie są to natomiast prace klasycznie narracyjne, ale bardziej złożone pod względem treści, na co wskazuje ich wielowarstwowa budowa. W artystycznym zapisie Zając-Slapničar splatają się trzy iluzoryczne wymiary: głębia, płaszczyzna i zaakcentowane elementy powierzchni, gdzie nawet „codzienne” treści zyskują nowe, wysublimowane znaczenie. Rzeczywistość staje się kontemplacyjnie odległa, nieco zawoalowana i imponująco efektywna.

Wystawy artystki

Swoje prace prezentowała na wystawach w Polsce i za granicą. W dorobku ma ponad 30 wystaw indywidualnych i 180 zbiorowych oraz udział w międzynarodowych projektach, sympozjach i plenerach artystycznych.

Udostępnij:

Dzieła autora w sprzedaży

Archiwum dzieł autora

Nic nie znaleziono
Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Szukasz prac tego artysty?

Napisz lub skontaktuj się z nami telefonicznie +48 518 268 947
Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?