Malowanie jest bardzo ważną częścią życia artystki. To, co maluje, to jej ścieżka wynikająca z przebytych doświadczeń, efekt tego, co wydarzyło się w jej życiu. Inspirację czerpie ze wszystkich dziedzin życia. Maluje o kobietach, a właściwie o sobie samej (bo to siebie zna najlepiej) i o własnych relacjach ze światem. Podziwia i wspiera kobiety, ale nie zajmuje jej ich wygląd, tylko historie, które przeżyły. Maluje akrylem i olejem na płótnie, a czasami na drewnie. Zazwyczaj nie ma konkretnego pomysłu na obraz. Ogląda, czyta, podgląda, fotografuje, szkicuje i pomysły napływają. Jej obrazy wyglądają dokładnie tak, jak tego chce. Walczak pracuje w zgodzie ze sobą, według własnych zasad. Jej prace, chociaż nie opowiadają wprost, są proste do odczytania. Dokładną analizę i interpretację zawsze pozostawia odbiorcy. Widz najlepiej wie jak patrzeć i jak odczuwać, a artystka wierzy w jego wrażliwość i otwartość i na ogół się nie myli. Jak mówi sama artystka:
Oglądający jest w stanie opowiedzieć sobie o obrazie znacznie więcej niż ja sama a najbardziej cieszę się, gdy oglądając moje prace wzrusza się. Musiałabym dużo słów wypowiedzieć, aby wywołać w nim podobne emocje. Malarstwo ma niezwykłą moc.
Studia w warszawskiej Wyższej Szkole Artystycznej. Tajniki malarstwa zgłębiała w pracowni profesora Łukasza Korolkiewicza. Dyplom z Obrazu multimedialnego obroniła pod kierunkiem prof. Andrzeja Macieja Łubowskiego, aneks z rysunku w pracowni dr hab. Rafała Kochańskiego.
Przez wiele lat pracowała jako dyrektorka artystyczna w wydawnictwie prasowym, dziś jest malarką i projektantką graficzną, właścicielką studia specjalizującego się w projektowaniu do druku. Zajmuje się też ilustracją do książek i magazynów (Newsweek Psychologia, KUKBUK).
Laureatka I nagrody w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Światłoczułość”. Swoje prace prezentowała na indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Litwie i Stanach Zjednoczonych.
Artystka maluje farbą olejną i akrylową na płótnie z użyciem markerów. W swoim malarstwie podejmuje temat człowieka i jego współistnienia z przyrodą. Jej twórczość ma charakter grafiki opartej na minimalistycznej kompozycji. Precyzyjna linia, soczystość barw ozdabia jej płótna w pełnej harmonii. Nasycone zielenie, błękity, czerwienie karmią oczy a kompozycje emanują energią. W pełnej równowadze między formą a treścią dzieją się na obrazach sprawy życia, trwania i przemijania.
2020 – 1 nagroda w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Światłoczułość”, wystawa w Galerii ZPAP w Toruniu
2025 © SoA Gallery
Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art