Prace Państwa Gębscy to dialog dwóch gatunków sztuki: fotografii Anety i rysunku Filipa, które wzajemnie się inspirują, pozwalając na stworzenie nowej wartości. Fotografia to bezustanne eksperymenty z grą światła w wydobywaniu detali, niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka. To pokazywanie piękna turpistycznego świata, pełnego iluzji, złudzeń, metafor w fotografowanych przedmiotach czy ludziach. Mirage to wieloetapowy proces twórczy. Fotografia jest drukowana drukiem pigmentowym na specjalnym papierze, który najlepiej oddaje niuanse czarno-białych zdjęć (od miękkich tonów szarości, po bardzo głęboką czerń), następnie idealnie poddaje się rysunkowi, który nadaje pracy nowy kontekst. Technika rysowania jest uzależniona od koncepcji: tłusty ołówek 9B, bądź w makroskali 2B o grubości 0,1 mm. Podczas rysowania nie używa się gumki, gdyż zniszczyłaby ona strukturę oryginalnego, wrażliwego papieru. Każda postawiona kreska, poszukująca światła, musi być właściwa.Od 5 lat prowadzą autorskie Atelier w Warszawie. Od 3 lat współpracują kreatywnie i fotograficznie z Jerzym Skolimowskim.Mieli zaszczyt zaprojektować plakaty do filmu „EO” – nominowanego do Oskara, laureata Nagrody Jury w Cannes 2022. Ich praca zakwalifikowała się na tegoroczne Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie.Trzy lata po ślubie, w 2021 roku miała miejsce ich pierwsza wspólna wystawa pod patronatem warszawskiej ASP w Galerii Oranżeria w Pałacu w Jabłonnej. Kuratorem tego przedsięwzięcia był prof. Stanisław Wieczorek.
ANETA GĘBSKA
Z domu Arkit, Ślązaczka, urodziła się 11 maja 1977 roku w Tychach. W wieku 7 lat rozpoczęła swoją niekończącą się przygodę z fotografią.
W 1994 roku zdała egzaminy do Liceum Plastycznego w Katowicach. Edukację kontynuowała w pracowni grafiki komputerowej i pracowni liternictwa u prof. Wiesława Gdowicza.
W 1999 roku rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu, założonej przez wybitną artystkę gobelinu prof. Urszulę Plewkę-Szmidt, na kierunku Wzornictwo. Dyplom z wzornictwa, rysunku i malarstwa obroniła w pracowni u prof. Andrzeja Macieja Łubowskiego. W tym samym roku otrzymała propozycję pracy w międzynarodowej agencji reklamowej OGILVY w Warszawie, a następnie w Young&Rubicam Poland na stanowisko Head of Art&Design.
Symbolizm, Sztuka figuratywna, Sztuka konceptualna, Sztuka współczesna
2021, “MARRIAGE”, pod patronatem warszawskiej ASP
Konkursy i nagrody
Była laureatką konkursu efektywności w reklamie EFFIE i Golden Drum w Portoroż.
Od 2009 roku zajmuje się zawodowo fotografią, w tym modową, reklamową i artystyczną.
FILIP GĘBSKI
Urodził się 8 lutego 1971 roku w Warszawie.
W wieku 6 lat narysował swój pierwszy rysunek, siedząc pod portretem szlachcica w Muzeum Narodowym w Warszawie. Od tego momentu przez 46 lat rysuje.
W dzieciństwie zagrał w kilkunastu filmach i pracował w dubbingu.
W czasie stanu wojennego, pod skrzydłami Zygmunta Hubnera, zagrał rolę Gawrosza w sztuce “Upadek” w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
W roku 1991 rozpoczął studia na wydziale grafiki warszawskiej ASP. Malarstwa i rysunku uczył się pod okiem Zygmunta Magnera, typografii u Lecha Majewskiego, dyplom obronił w pracowni ilustracji Janusza Stannego, aneks u profesora Leszka Hołdanowicza.
Symbolizm, Sztuka figuratywna, Sztuka konceptualna, Sztuka współczesna
2025 © SoA Gallery
Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art