60. Biennale w Wenecji: Polski Pawilon

60. Biennale w Wenecji: Polski Pawilon Biennale Arte 24 Banner2  biennale sztuki wenecja 2024

Adriano Pedrosa, kurator 60. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji, ogłosił plany wystawy kuratorskiej oraz listę 30 oficjalnych wydarzeń towarzyszących Biennale Arte 2024. Program główny będzie obejmował udział 331 artystów i kolektywów. W Pawilonie Polskim będzie można podziwiać projekt “Powtarzajcie za mną II” stworzony przez kolektyw Open Group. Inspiracją do zaproszenia ukraińskich artystów do współpracy była tegoroczna tematyka Biennale – “Obcokrajowcy są wszędzie”. Marta Czyż, kuratorka, podkreśla, że projekt ten angażuje również uchodźców z Ukrainy.

§Organizatorem wystawy zatytułowanej „Obcokrajowcy są wszędzie” jest La Biennale di Venezia pod przewodnictwem Roberta Cicutta. „Stranieri Ovunque / Foreigners Everywhere” – tytuł tegorocznej prezentacji sztuki w Wenecji zaczerpnięty został z cyklu prac kolektywu Claire Fontaine, powstających od 2004 roku. Prace te składają się z neonowych rzeźb w różnych kolorach, a na nich widnieją napisy „Foreigners Everywhere” w różnych językach. Samo wyrażenie pochodzi wprost od nazwy turyńskiego kolektywu, który na początku XXI wieku walczył z rasizmem i ksenofobią we Włoszech. W ogłoszonym manifeście programowym kurator jubileuszowego 60. Biennale Adriano Pedrosa pisze tak: „Za tym hasłem stoi świat pełen licznych kryzysów dotyczących przemieszczania się i istnienia ludzi pomiędzy krajami, narodami, terytoriami i granicami, odzwierciedlających niebezpieczeństwa i pułapki związane z językiem i pochodzeniem etnicznym, wyrażających różnice i dysproporcje uwarunkowane tożsamością, narodowością, rasą, płcią, seksualnością, bogactwem i wolnością. W tym krajobrazie wyrażenie »Obcokrajowcy są wszędzie« ma przynajmniej podwójne znaczenie. Po pierwsze, że dokądkolwiek pójdziesz i gdziekolwiek będziesz, zawsze spotkasz obcokrajowców – oni/my są/jesteśmy wszędzie. Po drugie, że niezależnie od tego, gdzie się znajdziesz, zawsze jesteś naprawdę i w głębi duszy obcokrajowcem”. Pochodzący z Brazylii Pedrosa jest obecnie dyrektorem artystycznym Museu de Arte de São Paulo Assis Chateaubriand – MASP, gdzie był kuratorem wielu wystaw. Niedawno został laureatem nagrody Audrey Irmas Award for Curatorial Excellence za rok 2023, przyznanej mu przez Centrum Studiów Kuratorskich w Bard College w Nowym Jorku. 

Roberto Cicutto, prezydent La Biennale di Venezia, prezentując na konferencji prasowej kuratora i hasło jubileuszowej wystawy, mówił: – Badania Adriana skupiają się m.in. na artystach, którzy mimo że pochodzą z różnych światów i kultur, potrafili zachować uczucia, cechy i doświadczenia swojej rodzimej kultury, gdziekolwiek się znajdowali. I dodał: – W ciągu 128 lat istnienia Międzynarodowej Wystawy Sztuki nigdy nie było kuratora z kraju Ameryki Łacińskiej. Biennale zawsze cieszyło się dużym udziałem artystów z Ameryki Południowej. Jednak zupełnie inaczej jest, gdy zaprasza ich kurator, który ma korzenie w tej samej kulturze i przez lata wykształcił własne spojrzenie.

Polscy i ukraińscy artyści na Biennale w Wenecji

Międzynarodowa Wystawa Kuratorska została podzielona na dwie sekcje: “Nucleo Contemporaneo” i “Nucleo Storico”, które skupiają się odpowiednio na sztuce współczesnej i historycznej. Sekcja “Nucleo Contemporaneo” opisuje artystów, którzy są uważani za “cudzoziemców” lub “innych”. W tej kategorii znajdują się również artyści queer, którzy eksplorują różne seksualności i płcie, często spotykając się z prześladowaniem lub nielegalnością. Sekcja ta obejmuje również artystów outsiderów, którzy są na marginesie świata sztuki, a także artystów samouków, ludowych, popularnych i tubylczych, którzy często są traktowani jak cudzoziemcy we własnym kraju. Sekcja “Nucleo Storico” skupia się na globalnych modernizmach i modernizmach globalnego Południa. Zawiera trzy sekcje poświęcone portretowi, abstrakcji i włoskiej diasporze na globalnym Południu. Twórcy reprezentujący te sekcje pochodzą m.in. z Ameryki Łacińskiej, Afryki, Bliskiego Wschodu, Azji i Nowej Zelandii.

Motto tegorocznego Biennale brzmi: Obcokrajowcy są obecni wszędzie, dlatego naturalnym posunięciem było zaproszenie ukraińskich artystów do współpracy w projekcie, w którym uczestniczą uchodźcy z Ukrainy

– powiedziała kuratorka Marta Czyż, która współpracuje z kolektywem Open Group. Artyści Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga zaprezentują w Wenecji projekt “Powtarzajcie za mną II”. Praca ta została stworzona w 2022 roku i miała swoją premierę w galerii Miguel Abreu w Nowym Jorku, a następnie była pokazywana między innymi w Lublinie, w Galerii Labirynt. – Już na początku wojny na Ukrainie pojawiły się ulotki, które instruowały ludzi, jak powinni zachować się w przypadku różnych rodzajów ataków – powiedział Yuriy Biley, odnosząc się do tego, że kolektyw zaprosił do współpracy tzw. wewnętrznych uchodźców, czyli osób, które uciekły z wschodniej części Ukrainy na zachód. W celu stworzenia filmu odtworzyli oni dźwięki, które szczególnie silnie zapisały się w ich pamięci. W ten sposób powstała praca “Powtarzajcie za mną” – zbiór mechanicznych dźwięków wojny, poruszające portrety osób i symboliczne przedstawienie ich traum. Projekt będzie można zobaczyć w Pawilonie Polskim na terenie Giardini.

60. Biennale w Wenecji: Polski Pawilon 1 2 Marta Czyz Pen Group Yuriy Biley Pavlo Kovach Anton Varga Warszawa Poland 2024 Photo By Piotr Czyz 1024x683 Jpg  biennale sztuki wenecja 2024
Marta Czyż, Оpen Group: Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga (Fot. Piotr Czyż)

Wśród oficjalnych wydarzeń towarzyszących Biennale Arte 2024, wybranych przez Adriano Pedrosa, można znaleźć 30 projektów, które obejmują polskich artystów. Projekt “Andrzej Wróblewski (1927-1957). W pierwszej osobie” został zrealizowany przez Fundację Rodziny Staraków, a kuratorką jest Anna Muszyńska. Warto przypomnieć, że obraz “Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego został sprzedany w 2021 roku za rekordową kwotę ponad 13 mln złotych, stając się najdroższym sprzedanym dziełem sztuki na polskim rynku.

Natomiast w Madrycie, Fundación Almine y Bernard Ruiz-Picasso – FABA, założona przez Bernarda, wnuka Picassa, zaprezentuje weneckiej publiczności prace Ewy Juszkiewicz. W 2014 roku obraz malarki z Gdańska, “Grove”, został sprzedany na aukcji w Christie’s za 437 500 funtów brytyjskich (2 384 375 zł). Dzięki temu sukcesowi, Juszkiewicz znalazła się na liście najlepiej sprzedających się artystów z Polski. Ostatnio, jej współpraca z marką Louis Vuitton przyciągnęła uwagę mediów. Artystka przeniosła swoje dzieło “Ginger Locks” na torebkę Artycapucines. W Wenecji, Fundación Almine y Bernard Ruiz-Picasso zaprezentuje projekt pod tytułem “Ewa Juszkiewicz. Locks With Leaves And Swelling Buds”.

Miejsce:

Pawilon Polski
Giardini della Biennale
Sestiere Castello
30122 Wenecja, Włochy

Data: 20.04.2024-24.11.2024

Źródło: vogue.pl

Udostępnij:
Zestaw domyślny Soa Hub

Galeria Sztuki Współczesnej w Warszawie

Wystawy artystów zaangażowanych. Unikatowe dzieła sztuki z dziedzin: malarstwo, rzeźba, grafika. 

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Oceń

Tylko zalogowani użytkownicy mogą oceniać

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen 0

Brak ocen. Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Czy ten artykuł był przydatny?
TakNie
Newsletter Soa Icon

Zapisz się na nasz newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami o wydarzeniach w galerii Station of Art

Nazwa użytkownika lub adres e-mail *
Hasło *

Nie pamiętasz hasła?